darmowa dostawa od 200 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia
Poziom czytelnictwa w Polsce na tle innych krajów europejskich

Poziom czytelnictwa w Polsce na tle innych krajów europejskich

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Bibliotekę Narodową tylko 38% Polaków czyta średnio jedną książkę na rok. To bardzo mało, szczególnie jeśli porównamy te wyniki z poziomem czytelnictwa w Czechach, Francji czy Niemczech. Czy Polska na tle innych krajów rzeczywiście wypada źle pod względem poziomu czytelnictwa?

Ile czytają Polacy?

Biblioteka Narodowa regularnie przeprowadza badania dotyczące poziomu czytelnictwa w naszym kraju oraz czynników, które wpływają na te wyniki. Jak już zostało wspomniane powyżej, Polacy nie czytają zbyt wiele. Problem wydaje się jednak nieco bardziej złożony. Przede wszystkim wyniki takich badań są uśrednione. Okazuje się, że jest grupa czytelników, którzy po książki sięgają regularnie. Niektórzy czytają bardzo dużo, nawet 2-3 książki tygodniowo. Z kolei pozostała część społeczeństwa nie czyta praktycznie zupełnie. I nie chodzi tutaj o jedną książkę rocznie. Zdarzają się przecież ludzie, którzy nie przeczytali żadnej książki od czasów swojej edukacji. Z doświadczeń naszej księgarni wysyłkowej wynika, że jest bardzo prężne grono czytelników, które chętnie sięgają po książki, zamawiają je, interesują się zarówno nowościami, jak i klasyką. Popularnością cieszą się nie tylko poradniki i biografie, ale i kryminały czy beletrystyka.

Wracając jednak do wyników badań Biblioteki Narodowej, okazuje się, że na preferencje i zwyczaje czytelnicze wpływa szereg czynników takich jak wychowanie, rodzina, najbliższe otoczenie.

Polska a inne kraje

Poziom czytelnictwa w Polsce w porównaniu z krajami, takimi jak Francja, Anglia, Niemcy czy nawet Czechy jest znacznie niższy. Tam czyta się znacznie więcej. Przykładowo, w Czechach poziom czytelnictwa wynosi aż 83%, a przecież jest to kraj bardzo bliski naszemu, o podobnej gospodarce i stylu życia. Dobry wynik w Czechach może być wynikiem przede wszystkim wychowania. Co więcej, w Czechach po wojnie zachowała się większość prywatnych bibliotek, które w naszym kraju niestety zostały niemal doszczętnie zniszczone. Kolejne pokolenia, które dorastały po wojnie, nie widziały swoich rodziców czy dziadków z książką, nie zostały więc zarażone nawykiem czytania. Książki nie były częścią życia tak jak w innych krajach. Zamiast odbudowywać biblioteki, trzeba było najpierw budować domy.

Poziom czytelnictwa w Polsce jest porównywalny z poziomem w krajach śródziemnomorskich, takich jak Grecja, Włochy czy Portugalia.

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*
Product successfully added to the product comparison!