darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

Pakiet: Złota era horroru.

9788377313961

Cena sprzedaży:36,00 zł brutto

Cena detaliczna: 154,70 zł

Wydawnictwo Vesper

W skład wchodzą:
  • AUKCJONER - Joan Samson
  • ZABAWMY SIĘ U ADAMSÓW - Mendal W. Johnson
  • CZARNA AMBROZJA - Elizabeth Engstrom

Więcej szczegółów

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
oprawatwarda

Opis

AUKCJONER - Joan Samson
Wydany w 1976 roku "Aukcjoner" - jedyna powieść w dorobku amerykańskiej autorki Joan Samson (która zmarła kilka miesięcy po premierze), to jedna z perełek "złotej ery amerykańskiego horroru". Jest to powieść na swój sposób wyjątkowa. Dominuje w niej klaustrofobiczny nastrój, narastające ze strony na stronę przerażenie bohaterów, poczucie bezsilności i rozpaczy. Co więcej, autorce udało się osiągnąć taki efekt w zasadzie bez używania brutalnych scen. Tych bowiem w "Aukcjonerze" nie ma. To idealny wręcz przykład thrillera  psychologicznego. Akcja dzieje się w  Harlowe - małej, sennej mieścinie w New Hampshire, zamieszkałej przez farmerów, których rodziny mieszkają tu od pokoleń. Są konserwatywni, nie lubią zmian. Pewnego dnia do miasteczka przybywa Perly Dunsmore, tytułowy aukcjoner. I początkowo mieszkańcy są nim zachwyceni. Pozbywają się starych, zalegających im na strychach i w stodołach gratów, które Perly sprzedaje na licytacjach, przyciągających ciekawskich z całego hrabstwa a nawet stanu. Za uzyskane w ten sposób środki finansowe wspomaga lokalną społeczność, kupuje ambulans, wspiera lokalną policję, zyskami ze sprzedaży dzieli się też z mieszkańcami. Nie dziwi więc, że obywatele Harlowe coraz chętniej pozbywają się niepotrzebnych im mebli, a Perly zyskuje coraz wyższą pozycję w lokalnej społeczności. Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm wobec Dunsmore'a. Jednym ze sceptyków jest John Moore, z perspektywy którego obserwujemy wydarzenia dziejące się w Harlowe. Wkrótce okazuje się, że John miał rację nie ufając aukcjonerowi. Ten bowiem, i to w asyście szeryfa i jego zastępców, coraz częściej pojawia się na jego farmie i zaczyna przemocą odbierać mu coraz cenniejsze przedmioty. Z każdym kolejnym tygodniem, z każdym miesiącem staje się coraz bardziej złowrogą postacią, która terroryzuje farmerów. Moore z przerażeniem konstatuje, że Perly nie zadowoli się kradzieżą ich dobytku, że jego żądania sięgają coraz głębiej... I tak okazuje się, że wielkie zło zalęgło się w małym miasteczku. Nastrojowa, subtelna groza dla miłośników grozy w starym dobrym, stylu.  Historia, która zainspirowała Stephena Kinga do napisania „Sklepiku z marzeniami”.


ZABAWMY SIĘ U ADAMSÓW - Mendal W. Johnson
Wydana w 1974 roku jedyna powieść w dorobku Mendala W. Johnsona "Zabawmy się u Adamsów" jest jedną z tych książek, które wyjątkowo mocno oddziaływają na psychikę czytelnika. To nie jest horror, nie ma tu zjawisk nadprzyrodzonych, nie ma potworów, opętań, wbrew pozorom nie ma też sadystycznych opisów przemocy. Przeraża w niej coś innego - realizm. Świadomość, że opisywane w niej wydarzenia (częściowo zresztą oparte na faktach) mogły się wydarzyć naprawdę. Że zło z jakim mamy na jej kartach do czynienia nie przyszło z piekielnych otchłani, z prastarych ruin, z kosmosu czy tajnych laboratoriów. Że źródłem zła jesteśmy my sami, nasze umysły, trzymane w ryzach jedynie wątłą siatką społecznych norm i reguł. Siła oddziaływania tej historii spotęgowana jest tym, że jej bohaterami są dzieci. Nieprzewidywalne i nieprzeniknione. Dzieci o anielskich rysach, dzieci z dobrych domów, grzeczne i dobrze wychowane.Surowy, oszczędny styl Johnsona przywodzi na myśl reportaż, a mimo to książka aż kipi od emocji: lęku, strachu, złości, smutku. Jednocześnie przyciąga i odpycha, fascynuje i oburza - można ją różnie odbierać, ale na pewno nie przejść obok niej obojętnie. Powieść Johnsona zostaje w nas na długo.
Dwudziestoletnia studentka Barbara podejmuje pracę jako opiekunka dwojga dzieci, których rodzice wyjechali na tygodniowe wakacje do Europy. Trzynastoletni Bobby i dziesięcioletnia Cindy Adams, to urocze, inteligentne, dobrze wychowane rodzeństwo, które czas wolny spędza najchętniej w towarzystwie nieco starszych przyjaciół mieszkających w sąsiedztwie: Dianne, Johna i Paula McVeightów. Znudzeni brakiem rozrywek i złaknieni ekscytujących doznań postanawiają zabawić się kosztem Barbary. Dziewczyna zostaje uwięziona, a dzieci zaczynają prowadzić z nią grę. Coś, co z początku wydaje się niewinnym psikusem, szybko wymyka się spod kontroli. Pozbawiona nadzoru i upojna poczuciem wolności młodzież zaczyna z socjopatyczną przyjemnością ulegać najbardziej prymitywnym instynktom.
To powieść o złu w czystej postaci, którego korzenie sięgają najgłębszych pokładów naszej podświadomości. To książka o tym, jak niewiele potrzeba, by pękła cienka granica, jaka dzieli człowieczeństwo od bestialstwa. O tym, w jaki sposób sprzyjające okoliczności budzą w nas uśpione demony. Wstrząsająca, brutalna, kontrowersyjna powieść nigdy wcześniej nie była wydana w Polsce.


CZARNA AMBROZJA - Elizabeth Engstrom (oprawa twarda)
"Złota era horroru" czyli lata 70 i 80 XX wieku obrodziły świetne w powieści grozy, które z racji uwarunkowań geopolitycznych nie zostały w latach swojej świetności wydane w Polsce. Później zapomniane, także i na rynku anglojęzycznym, dopiero w ostatnich latach, za m.in. za sprawą Grady'ego Hendrixa i jego" Paperbacks from Hell" zaczęły być na nowo odkrywane przez wielbicieli tego gatunku. Wydawnictwo Vesper także stara się przybliżyć choć część z nich polskiemu czytelnikowi. W tej serii pojawiły się m.in. : "Całopalenie" Roberta Marasco, "Zabawmy się u Adamsów" Mendala Johnsona, "Dom Maynarda" Hermana Rauchera, "Żywiołaki" Michaela McDowella czy "Ten drugi" Thomasa Tryona, a teraz dołącza do nich "Czarna ambrozja" Elizabeth Engstrom.
"Czarna ambrozja" to książka o nastoletniej Angelinie. Samotnej, wyobcowanej dziewczynie, czującej że życie jakie dotychczas wiodła jest ułudą, że nie pasuje do tego świata, że musi coś ze sobą zrobić. Ruszyć się. Gdy umiera jej matka, porzuca ojczyma i rusza w drogę. Autostopem, pieszo, autobusem , byle dalej, byle być w ruchu, byle doświadczać, przeżywać z maksymalną intensywnością. Przemierza bezkresne obszary Stanów Zjednoczonych szukając swojego miejsca na świecie. Ale mimo przejechanych mil, upływających miesięcy wciąż czuje wewnętrzną pustkę. Wszystko zmienia się gdy pewnego wieczoru trafia na dwójkę mężczyzn, którzy oględnie mówiąc - nie mają wobec młodej dziewczyny uczciwych zamiarów. Zwabiona w pułapkę i osaczona daje ponieść się wewnętrznemu głosowi, potężnej sile która w niej drzemała. Angelina moruje jednego z napastników i rusza w w dalszą drogę. Odrzuca fakt, że popełniła morderstwo, nie przyjmuje do wiadomości, że akt ten był dla niej rozkoszą. Ale wewnętrzny głos co jakiś czas znów daje o sobie znać. Dziewczyna wciąż przemierza kraj, ale jej umysł i duszę opętała już mroczna siła. Nieustępliwie ścigana przez młodego człowieka ze swojej przeszłości, nie przebywa nigdy zbyt długo w jednym miejscu i z każdą konfrontacją staje się silniejsza i śmielsza.
„Za delikatnym stylem opowieści Engstrom kryją się siła i niespodzianka. A także, cóż, okrucieństwo!”
– Theodore Sturgeon
Elizabeth Engstrom (ur. 1951) dorastała w Illinois i Utah. Ma licencjat z literatury i kreatywnego pisania oraz tytuł magistra teologii. Uczy kreatywnego pisania, przemawia na konferencjach pisarzy i pracuje nad kolejnymi utworami. Wydała jedenaście powieści, trzy zbiory opowiadań i cztery antologie. Publikowała w branżowych czasopismach „The Magazine of Fantasy & Science Fiction”, „Horror Show”, „American Fantasy Magazine” i „Cemetery Dance”. W 1992 roku jej zbiór opowiadań był nominowany do Bram Stoker Award.

Opinie

Napisz opinię

Pakiet: Złota era horroru.

Pakiet: Złota era horroru.

W skład wchodzą:
  • AUKCJONER - Joan Samson
  • ZABAWMY SIĘ U ADAMSÓW - Mendal W. Johnson
  • CZARNA AMBROZJA - Elizabeth Engstrom

Produkty powiązane

Product successfully added to the product comparison!