darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

HARRY ANGEL - William Hjortsberg (oprawa twarda)

9788377314135

Cena sprzedaży:30,00 zł brutto

Cena detaliczna: 49,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2022
AutorWilliam Hjortsberg
autor ilustracjiMaciej Kamuda
TłumaczenieRobert Lipski
Ilość stron320
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377314135

Opis

"Egzorcysta", "Psychoza", "Adwokat diabła", "Dziecko Rosemary" - chyba nie ma fana kinematografii, który by tych tytułów nie kojarzył. Rozsławione przez wyjątkowo udane adaptacje filmowe, za które odpowiadają wybitni reżyserzy i świetni aktorzy, są to filmy na swój sposób przełomowe. Swój sukces zawdzięczają jednak w równej mierze doskonałym materiałom źródłowym, jakimi były po prostu bardzo dobre książki. Tytuły te łączy też to, że systematycznie uzupełniają one nasz katalog, wpisując się w nieformalną serię "najsłynniejszych horrorów XX wieku". A teraz dołącza do nich kolejny bardzo wartościowy tytuł - "Harry Angel" Wiliama Hjortsberga. Książka powstała w 1978 roku, w 1987 sławę przyniosła jej fenomenalna ekranizacja, w której główne role zagrali Mickey Rourke i Robert De Niro.

Fabuła kształtuje się dość prosto: prywatny detektyw Harry Angel dostaje zlecenie - odnaleźć zaginionego jazzmana, Johnny'ego Favorite'a. Favorite był coś winien mężczyźnie nazwiskiem Louis Cyphre, ale - choć od lat powinien tkwić w szpitalu w którym znalazł się w wyniku obrażeń jakich doznał podczas drugiej wojny światowej - muzyk zniknął. Angel rozpoczyna więc śledztwo. Zanurza się świat artystycznej bohemy Nowego Jorku lat 50. XX wieku, szuka informacji o Johnnym wśród jego dawnych znajomych, przemierza ulice skąpanej w mroku metropolii. Mija zaułki pełne drobnych rzezimieszków, alfonsów, prostytutek, ćpunów, dilerów i innych podejrzanych indywiduów. Aż w końcu wpada na trop, a tym samym - w tarapaty. Gdy okazuje się, że w sprawę zamieszani są wyznawcy voodoo, gra nie toczy się już tylko o odnalezienie Favorite'a. Z pozoru błaha sprawa przybiera dramatyczny obrót – każdy, kto miał jakiekolwiek informacje o zaginionym, ginie wkrótce po rozmowie z prywatnym detektywem. Stawką śmiercionośnej rozgrywki jest nie tylko życie, ale i dusza detektywa.

Formalnie rzecz biorąc mamy tu więc kryminał w stylu noir - kryminał którego nie powstydziłby się sam Raymond Chandler, kryminał który jednak z czasem ewoluuje w bardzo mroczną stronę. Leniwie z początku płynąca akcja nabiera szaleńczej (dosłownie i w przenośni) dynamiki, sen miesza się z jawą, prawda z fikcją. Autor nad wyraz zgrabnie posługuje się suspensem, sprawnie tka sieć intryg, wodzi za nos głównego bohatera a wraz z nim czytelnika, prowadząc go do bezpretensjonalnego, zaskakującego finału.

William Hjortsberg (1941–2017) to amerykański scenarzysta i pisarz, przekładany m.in. na rosyjski, niemiecki, hebrajski, japoński i koreański. Oprócz powieści „Harry Angel” polscy czytelnicy znają jego „Nigdy już”.

Opinie

Napisz opinię

HARRY ANGEL - William Hjortsberg (oprawa twarda)

HARRY ANGEL - William Hjortsberg (oprawa twarda)

Produkty powiązane

Product successfully added to the product comparison!