darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 300 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

-8.5%

TWIERDZA - F. Paul Wilson (oprawa twarda)

TWIERDZA - F. Paul Wilson (oprawa twarda)

9788377313473

Cena sprzedaży:27,45 zł brutto

30,00 zł brutto

Cena detaliczna: 49,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2020
AutorF. Paul Wilson
TłumaczenieMarek Król
Ilość stron436
format140 x 205 mm
oprawatwarda
EAN9788377313473

Opis

„Coś morduje moich ludzi”. Tak brzmi wiadomość wysłana przez nazistowskiego dowódcę stacjonującego w małym zamku wysoko w odległych, rumuńskich Karpatach. Każdej nocy niewidzialny i cichy wróg wybiera jedną ofiarę i pozostawia jej okaleczone zwłoki ku przerażeniu żołnierzy.

Kiedy do twierdzy przybywa elitarny oddział SS, naziści odkrywają w podziemiach pradawną tajemnicę. Zwracają się o pomoc do lokalnego żydowskiego badacza folkloru, by ten rzucił nieco światła na niewytłumaczalne wydarzenia. Nikt nie wie jednak, że do twierdzy zmierza ktoś jeszcze…

Bitwa się rozpoczęła: starcie między złem wcielonym stworzonym przez człowieka, a tym zbudzonym ze snu, niewyobrażalnym horrorem, którego powstrzymanie zdaje się niemożliwe.

„Twierdza” to jeden z najbardziej znanych horrorów lat osiemdziesiątych XX wieku, na którego kanwie powstał kultowy dziś film w reżyserii Michaela Manna z niezapomnianą muzyką Tangerine Dream. Nowe wydanie, w zupełnie nowym tłumaczeniu, zostało zilustrowane przez cenionego artystę Mariusza Gandzela.

Opinie

Ocena 
2020-05-23

Twierdza

Kapitan Klaus Woermann wraz z podległymi mu żołnierzami stacjonuje w rumuńskiej twierdzy, która skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Wysadzona intrygującymi krzyżami, mimo wielu wieków od jej wybudowania wciąż zachowuje doskonały wygląd. Wszystko to za sprawą okolicznych mieszkańców, którzy odpłatnie opiekują się tym miejscem. Twierdza nie posiada jednak właściciela, a fakt, kto łoży jej utrzymanie wciąż pozostaje zagadką. Każdej nocy w obrębie jej murów w niezwykle brutalny sposób giną śpiący członkowie Wehrmachtu. Wkrótce bezradny kapitan kieruje się z prośbą do swoich przełożonych o wsparcie. Czy posiłki w postaci SSmanów stawią czoła nadnaturalnej sile? Czy walka ludzkich potworów z niematerialnymi bestiami jest w ogóle możliwa?

Elementy historyczne rzadko przypadają mi do gustu w gatunkach literackich, które w zamyśle mają dostarczać rozrywki – nie wiedzy. Natomiast „Twierdza” jest całkowitym wyjątkiem od tej reguły. Osadzenie akcji w czasach trwania II Wojny Światowej nadało tej pozycji niepowtarzalnego charakteru. Zetknięcie zła ludzkiego ze złem nadrzeczywistym powoduje, że książka F. Paula Wilsona jest czymś więcej niż tylko abstrakcyjnym horrorem. Jest to powieść pełna alegorii, ukrytych znaczeń i metafor, które wywołują u czytelnika refleksje nad tym, czym tak naprawdę jest zło.

Autor prowadzi czytelnika przez meandry chciałoby się powiedzieć „ludzkich” umysłów, jednak te słowo jest dużym nadużyciem, zważając na bezwzględność nazistów. Wybranie na bohaterów książki takich, a nie innych postaci tworzy pewnego rodzaju paradoks i uświadamia ważny fakt. Poszukujemy w literaturze grozy czegoś, co nas przestraszy, oczekujemy barbarzyńskich, budzących niepokój postaci, jednak tak naprawdę zapominamy, że najgroźniejsze są potwory w ludzkiej skórze.

Wprowadzenie wątku miłosnego w obliczu śmiertelnych wydarzeń wydało mi się odrobinę niestosowne. Postać Magdy w moim odczuciu była przesadnie wyidealizowana, zbyt cnotliwa i naiwna przez co miało się poczucie, że jedyne czego jej brakuje to aureola nad głową. Do wad mogłabym dołączyć fakt, że „Twierdza” nie straszy aż tak, jakby się tego po niej oczekiwało. Sporadycznie wywołuje subtelny niepokój, trzyma w napięciu, ale po klasyce horroru spodziewałam się więcej dreszczy i strachu.

Prosty, a zarazem skomplikowany motyw walki dobra ze złem został w tej pozycji wzbogacony o elementy historyczne, które nadają jej wyjątkowości. Zło wraz z czasem nie ulega zatarciu, jest czymś, co było jest i będzie zawsze obecne, dlatego choć lektura pierwszy raz wydana została niemal 40 lat temu to nadal zadziwia są aktualnością.

  Ocena 
  2020-05-17

  Twierdza

  Dzięki rozdaniu na Opowiemci oraz uprzejmości wydawnictwa Wydawnictwo Vesper, książka " Twierdza" F. Paul Wilson trafiła w moje ręce. Teraz nastąpiła chwila na wystawienie recenzji.

  Fabuła książki osadzona została w czasach II wojny światowej.
  Kiedy w twierdzy ginie pierwszych dwóch żołnierzy niemieckiej armii, a ich ciała zostają odnalezione pozostali czują strach. Nazistowski dowódca Woermann, który stacjonuje w małym zamku w Romunii wysyła zaszyfrowaną depeszę " Niezbędna natychmiastowa relokacja. Coś morduje moich ludzi" Na pomoc zostaje wysłany major SS Kaempffer z oddziałem Einsatzkommando.

  Woermann i Kaempffer ściągają do twierdzy żydowskiego schorowanego profesora wraz z córką, którzy mają pomóc w rozwiązaniu zagadki "kto" lub "co" morduje każdej nocy, niemieckich żołnierzy.
  Do Romunii przybywa też jeszcze jedna osoba, która wyczuła przebudzenie zła.
  Jest to książka o walce dobra ze złem. Niektórzy poddają się obietnicom im składanym i gubią się w którą stronę dobrze iść. W książce też rodzi się uczucie między kobietą i mężczyzną.

  Książka jest napisana w formie horroru. Te ponad 430 stron bardzo wciągają, ciężko się oderwać od czytania. Polecam wszystkim, którzy są ciekawi czy rzeczywiście " coś" a może jednak " ktoś" zabija niemieckich żołnierzy w twierdzy. Czy zło znajdzie sobie drogę i pomocnika do tego, aby nadal siać spustoszenie w twierdzy, a potem i na całym świecie? Czy rodzące się uczucie okaże się prawdziwe czy złudne?

  Polecam przeczytać, by dowiedzieć się co wygrywa w świecie.

   Ocena 
   2020-04-27

   Doskonałe

   Ta klasyka wśród horrorów, powstała w latach 80. XX w. I choć to literatura grozy, u mnie zamiast strachu przeważała ciekawości i dreszczyk napięcia. Po swojemu, przewrotnie napiszę, że ja tę historię odczytuję bardziej jako baśń. Osadzoną w historycznej scenerii walkę dobra i zła, pełną metafor i podtekstów. Autor sięga do symboli żydowskich, legend ale i do nazistowskiej ideologii. Cała fabuła osadzona w realiach II wojny światowej nie jest pozbawiona złych SSmanów czy nawiązywań do obozów zagłady. Ale mamy też "zombi", nadprzyrodzone moce czy magiczny miecz. Pod przykrywką horroru autor przemyca ponadczasową opowieść o ludzkich słabościach, o zatracaniu się czy nadziejach. Książka opiera się na sześciu bohaterach, reprezentujących różne poglądy, różne osobowości ale i różne światy. To bardzo sugestywnie i wyraziście stworzone postaci.
   430 stron TWIERDZY, jak przypuszczałam, "weszło" w dwa dni. Przerzucałam kartki jak opętana, nie miałam pojęcia w którą stronę akcja się rozwinie, czym mnie jeszcze autor zaskoczy. Oderwać się nie mogłam, magiczna jest nie tylko treść ale też magicznie wciąga. To bez wątpienia  inny styl pisania niż znane nam współczesnie. Zdania są długie, opisy dokładne. Nie ma wulgaryzmów, język jest zwyczajny, prosty a przy tym autor nie przeciąga, nie nudzi. Polecam bardzo bo to doskonały przykład na to, że klasyka obroni się sama.
   Wszem i wobec wiadomo, że @wydawnictwo_vesper jest mistrzem wśród wydawnictw jeżeli chodzi o wygląd książek (konsekwencję w doborze także). I muszę po raz milionowy i ja to zaznaczyć. Twarde obwoluty, ilustracje, tematyczne zakładki. Do tego posłowie/przedmowy. Dla mnie są bezkonkurencyjni. Kilka razy pisałam, też o tym, że książki te poszerzają moje literackie horyzonty. Pozwalają poznawać tytuły o których nigdy wcześniej nie słyszałam, nawet więcej - zawsze uważałam, że "to nie dla mnie". Z każdym kolejnym tytułem, czerpię coraz większą przyjemność z tego odkrywania.

   • 1z 1 osób uznało tą opinie za pomocną.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   TWIERDZA - F. Paul Wilson (oprawa twarda)

   TWIERDZA - F. Paul Wilson (oprawa twarda)

   Product successfully added to the product comparison!