darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

WYSPA DOKTORA MOREAU - Herbert George Wells (oprawa miękka)

9788377313596

Cena sprzedaży:15,00 zł brutto

Cena detaliczna: 23,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2020
AutorHerbert George Wells
TłumaczenieKrzysztof Sokołowski
Ilość stron184
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377313602

Opis

Edward Pendrick, jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec doktor Moreau oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora Moreau jest fizjologia – nieustannie pracuje nad krzyżowaniem rozmaitych gatunków zwierząt, wzbogacając je jednocześnie o ludzkie cechy. Te przerażające i makabryczne eksperymenty wkrótce wymykają się spod kontroli i na wyspie zaczyna się prawdziwy horror.

Wyspa doktora Moreau” to nie tylko komentarz do teorii ewolucji, boskiej kreacji czy dychotomii natura–kultura. Współcześni czytelnicy bez trudu odkryją, że książka Herberta George’a Wellsa, mimo ponad 120 lat od czasu jej wydania, wciąż wydaje się niezwykle aktualna. W obliczu nowych odkryć z zakresu biotechnologii, technik klonowania i genetycznego modyfikowania organizmów, nabiera wręcz profetycznego charakteru. Wells po raz kolejny udowadnia, że rozwój nauki nie tylko daje ludzkości nadzieję na lepszą przyszłość, ale może wieść nasz gatunek na krawędź zagłady.

Niniejsze wydanie powieści, w nowym przekładzie Krzysztofa Sokołowskiego, opatrzone zostało posłowiem doktora Mirosława Gołuńskiego i ozdobione wyjątkowymi ilustracjami G.G. Bruno, które ukazały się we włoskim wydaniu powieści z 1900 roku.

Opinie

Ocena 
2020-11-24

Książka dobra, wydanie niekoniecznie

Książka ciekawa, co i rusz bohater poznaje nowe tajemnice wyspy oraz istoty ją zamieszkujące. Zmusza do refleksji nad człowieczeństwem i tym, co uznajemy za "ludzkie". Jedyną moim zdaniem bolączką tego wydania są ilustracje, które wyprzedzają fabułę o parę stron, a przez ich rozmiar i prostotę ciężko je zignorować, przez co czytelnikowi zdradza przyszłe wydarzenia.

Książka 5/5
Wydanie 2/5

  Ocena 
  2020-10-20

  Dla grupy dyskusyjnej i bookstagrama Fantastyka na luzie

  „Wyspa doktora Moreau” to dzieło klasyczne, właściwie już kultowe. Dziesiątki książek i filmów wykorzystują archetyp szalonego naukowca, odwołując się właśnie do kreacji tytułowego Moreau, stworzonej przez Wellsa. By lepiej rozsmakować się w tym, co oferuje nam popkultura, warto poznać oryginał.

  W "Wyspie..." autor snuje alternatywną wizję rzeczywistości, korzystając ze swych obserwacji. Powieść powstała podczas toczącej się w Wielkiej Brytanii debaty dotyczącej wiwisekcji na zwierzętach i jest wyrazem wątpliwości całego społeczeństwa.

  Ustami protagonisty Wells zadaje nam trudne pytania.

  Czy badania na istotach żywych w ogóle są zasadne?
  Czy ból zwierzęcia laboratoryjnego jest granicą, której nie należy przekraczać?
  Czy etyka to tylko zbędny hamulec dla rozwoju, a prawdziwy postęp wymaga ofiar?
  Do czego naukowcowi wolno się posunąć?

  Jego książka nie odpowiada na żadne z nich, pozostawiając decyzję nam. Rysuje za to postać, która wyzbyła się moralnych zahamowań i zabawia się w kreacjonizm, stawiając siebie prawie na równi ze stwórcą. Moreau nie dostrzega swego bestialstwa, a do efektów eksperymentów żywi protekcjonalną sympatię, choć u normalnych ludzi wywołują one przerażenie i zgorszenie. W dodatku, choć bierze za nie jakąś odpowiedzialność, nie myśli o dalekosiężnych konsekwencjach ich istnienia.

  Na wszystkie zarzuty naukowiec odpowiada ze złością i oburzeniem, a jego ego i charyzma sprawiają, że w rozmowie z nim to inni zaczynają wątpić we własne poczucie sprawiedliwości. Jego asystent podziela zainteresowania mentora, a pozostający w mniejszości protagonista nie ma wyboru – ulega ich argumentacji. Jego sprzeciw i tak niczego nie zmieni.

  Historia o doktorze Moreau, jego pomocniku Montgomerym i przypadkowo wmieszanym w sprawę Prendicku jest krótka, jednak bardzo treściwa. A choć Wells posługuje się językiem z epoki wiktoriańskiej, pisze dość prosto, by współczesny czytelnik bez trudu przyswoił tekst. Mimo że „Wyspę…” klasyfikuje się jako powieść grozy i fantastykę naukową, nie znajdziemy tu grozy dosłownej, scen ohydnych czy krwawych. Wręcz przeciwnie, to opowieść elegancka niczym angielski dżentelmen, który nam ją opowiada. Prawdziwy lęk czuć dopiero, gdy zaczynamy rozmyślać nad postępkami bohaterów; to jedna z tych historii, które wymagają od nas refleksji. Niezwykle trudno oceniać ją przez pryzmat stylu, narracji czy kreacji postaci; jej największą wartość stanowi morał.

  Autor podniósł temat uniwersalny, problem powracający do każdego naukowca mającego styczność z żywymi istotami, od myszy po ludzi. Rozterki etyczne towarzyszą wszystkim dziedzinom nauki, lecz to w medycynie są najlepiej widoczne (i najbardziej widowiskowe). To zapewne jedna z przyczyn, dla których to motyw tak chętnie wykorzystywany w literaturze, filmach i grach video, i który zapewne nigdy się nie znudzi. Większość dzieł to nam pozostawia ocenę i odpowiedź na pytanie: gdzie przebiega granica moralności?

  A odpowiedź ta nie jest i nigdy nie będzie klarowna i jednoznaczna, wszak wiele zależy od okoliczności. W przypadku Moreau jest jasna – wypędzono go z Londynu, potępiono. Jednak znając ludzkość, musimy być świadomi, że dla jego wstrętnych badań z pewnością znalazłoby się zrozumienie, gdyby tylko społeczeństwo wyczuło w nich sposobność do zysku. Niekoniecznie w rozumieniu dosłownym.

  Polecam tę książkę wszystkim, których nurtują kwestie moralne, niezależnie od zainteresowań gatunkowych, bowiem to nie tylko dzieło literackie, ale swoisty apel i ostrzeżenie.

  Recenzja powstała dla bookstagrama i grupy dyskusyjnej Fantastyka na luzie. Za egzemplarz recenzencki podziękowania dla Wydawnictwa Vesper.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   Produkty powiązane

   Product successfully added to the product comparison!