darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

PIEŚŃ BOGINI KALI - Dan Simmons (oprawa twarda)

9788377313824

Cena sprzedaży:33,00 zł brutto

Cena detaliczna: 54,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2021
AutorDan Simmons
TłumaczenieJanusz Ochab
Ilość stron292
format165x235 mm
oprawatwarda
EAN9788377313824

Opis

"Pieśń bogini Kali" to książka od której zaczęła się wielka kariera Dana Simmonsa zwieńczona arcydziełami science fiction ("Hyperion") i powieści historyczno-przygodowej ("Terror"), które jeszcze przez długie lata zachwycać będą miłośników literatury. Debiutancka powieść Simmonsa zwiastowała styl autora, przede wszystkim jego talent do opisywania miejsc w których dzieje się akcja. Świat przedstawiony w jego książkach (i to niezależnie czy na obcych planetach, czy rzeczywiście istniejących miejscach) zachwyca szczegółami, klimatem, niemal w plastyczny sposób oddaje detale sprawiając, że czytelnik widzi, słyszy i czuje je z niemal równą intensywnością co bohaterowie powieści. Nie inaczej jest w "Pieśni bogini Kali". Tu Simmons zabiera nas w podróż do dusznej, brudnej, wilgotnej i przede wszystkim przesiąkniętej atmosferą tajemnicy i nieuchwytnego zagrożenia Kalkuty lat 70. XX wieku. Inną charakterystyczną cechą jego prozy jest swego rodzaju literacki interdyscyplinarnym - ciężko jakąkolwiek powieść przyporządkować do jednego tylko gatunku, Simmons swobodnie je miesza tworząc dzieła jedyne w swoim rodzaju. Zalążek tej cechy widać także w "Pieśni...", która choć powszechnie uważana za horror jest raczej thrillerem. Owszem fabuła, wraz z rozwojem akcji, zmierza ku grozie, ta jednak nie jest namacalna. Budzi lęk bardziej sugestią skupionego wokół tytułowej Kali zła, niż faktycznie ją z nim uosabia. Dla fanów Simmonsa rzecz obowiązkowa, dla tych którzy jeszcze z prozą tego wielokrotnie nagradzanego autora jeszcze nie mieli styczności - jest to zdecydowanie dobry tytuł na początek przygody z jego twórczością.

Lata 70. XX wieku. Kalkuta. Miasto, które zdaje się nie kończyć. Tak samo, jak nie kończą się rozległe dzielnice biedoty toczone przez choroby i nieszczęścia ich mieszkańców. Kalkuta przytłacza i onieśmiela, odrzuca i przyciąga jednocześnie.

Robert Luczak, wysłannik amerykańskiego czasopisma literackiego, udaje się tam wraz z żoną i maleńką córeczką. Jego celem jest pozyskanie praw do publikacji najnowszego poematu jednego z największych indyjskich poetów. Szkopuł w tym, że poeta ów – Das – przepadł bez wieści kilka lat wcześniej i powszechnie uważany jest za zmarłego. Luczak wplątuje się w intrygę, którą zaplanowali czciciele potężnej patronki miasta, krwawej i okrutnej Kali… bogini bólu i zniszczenia, czasu i śmierci, bezlitosnej pani kosmicznego ładu. Luczak stanie oko w oko z tajemnicami, których poznanie sprowadzi najprawdziwszy horror na niego i jego rodzinę.

„Pieśń bogini Kali” to nagrodzona World Fantasy Award za rok 1986 debiutancka powieść Dana Simmonsa („Terror”, „Abominacja”, cykl „Hyperion”) w nowym tłumaczeniu Janusza Ochaba, wzbogacona ilustracjami Macieja Kamudy.

Opinie

Ocena 
2021-08-09

Udany debiut!

"Pieśń bogini Kali" to powieść z roku 1985. To właśnie za nią Simmons w roku następnym otrzymał World Fantasy Award. Z kolei na pierwsze polskie wydanie Czytelnicy musieli czekać kolejnych osiem lat. Teraz Vesper wydał to po swojemu: w twardej oprawie, w nowym tłumaczeniu, z ilustracjami i posłowiem. Ale o czym właściwie jest ta książka? Hmmm... To osadzona w latach '70 mroczna i duszna opowieść o Kalkucie. Tak uważam. To miasto gra tu główną rolę. Miasto podnoszące się z gruzów wojny, zatęchłe, śmierdzące, nędzne, ale przede wszystkim mroczne i złe. Simmons fenomenalnie oddał atmosferę Kalkuty tamtego okresu, nakładając na to dodatkowo filtr grozy. W tę scenerię wrzucony zostaje Robert Luczak, dziennikarz, literat, a przy okazji Amerykanin polskiego pochodzenia. Luczak przybywa do Kalkuty wraz z żoną i malutką córeczką, z zadaniem pozyskania praw do publikacji najnowszego poematu hinduskiego poety M. Dasa. Problem w tym, że Das kilka lat temu zniknął bez śladu, a niektórzy nawet uważają, że facet jest trupem. Po przyjeździe do Kalkuty, Luczak zupełnie nieświadomie (przynajmniej z początku) daje się wciągnąć w mroczną intrygę, w której nie bez znaczenia wydaje się bardzo stary kult bogini Kali, który z kolei - choć nasz bohater zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy - przeżywać w zrujnowanej Kalkucie swój renesans.

Ogólne wrażenie? Bardzo pozytywne. Pomijając kilka niedociągnięć, wybaczalnych u debiutanta, "Pieśń bogini Kali" to powieść grozy, która szarpnęła u mnie kilka czułych strun i sprawiła, że niemal od razu dałem się wciągnąć w tę czarną dziurę, jaką była przedstawiona przez Simmonsa Kalkuta. A trzeba to zaznaczyć, odtworzył ją bardzo szczegółowo, z wnikliwością, jaką znam z innych jego powieści, jak choćby wspomnianego już wyżej "Terroru". Miejsce akcji ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o odbiór powieści, jest równie istotne jak maczeta dla Jasona Voorheesa czy charakterystyczne znamię na głowie Damiana Thorna. Bez tego nie byłoby legendy. Bez brudu Kalkuty nie byłoby "Pieśni bogini Kali".

pełny tekst opinii:
https://mroczne-strony.blogspot.com/2021/08/dan-simmons-piesn-bogini-kali.html

  Ocena 
  2021-05-09

  Dan Simmons dwukrotnie zabrał mnie w świat mrozu i grozy. Terror i Abominacja zachwyciły mnie swoją realnością i kreacją świata. Obie głęboko wryły mi się w pamięć. Jak przy lodowych pakach i śnieżnych szczytach wypada duszna i upalna Kalkuta?

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   Produkty powiązane

   Product successfully added to the product comparison!