darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

TEN DRUGI - Thomas Tryon (oprawa twarda)

9788377313978

Cena sprzedaży:30,00 zł brutto

Cena detaliczna: 49,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2021
AutorThomas Tryon
TłumaczenieMarek Król
Ilość stron344
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377313978

Opis

"Ten drugi" Thomasa Tryona, to kolejna z literackich perełek, które nigdy wcześniej nie ukazały się w Polsce. Napisana w 1971 roku powieść  nie bez przyczyny zaliczana jest w poczet kanonicznych powieści grozy XX wieku i uznawana jest za jeden z kamieni milowych w rozwoju gatunku. W rzeczywistości jednak, horrorem właściwie nie jest. Zdecydowanie bliżej jej do thrillera psychologicznego,  porównać ją można do "Psychozy" Roberta Blocha. Nie znajdziecie tu potworów, demonów, krwi i urwanych kończyn, autor nie bawi się w straszenie makabrycznymi opisami.  Czego zatem można się po "Tym drugim" spodziewać? Umiejętnie stosowanego napięcia, permanentnej atmosfery niepokoju, doskonale wykreowanych postaci i zgrabnie skomponowanej fabuły, co w efekcie składa się na kolejną w naszym katalogu powieść, w której autor stawia pytanie ludzką naturę. Ta wymykająca się schematom opowieść o bliźniakach, którzy prezentują zupełnie odmienne usposobienie, jest zarazem moralitetem ukazującym dwoistość ludzkiej osobowości, opowieścią o zacieraniu granic między dobrem i złem. O tym jak niewiele dzieli kruchą, ludzką psychikę od szaleństwa. Jest to zatem horror dla tych którzy nie lubią się bać, a zarazem wyśmienita literatura piękna. Autor portretuje w niej prowincję lat 30. XX wieku, skomplikowane relacje społeczne i rodzinne, a także kształtowanie się amerykańskiej tożsamości w rodzinach imigrantów. Tryon bowiem talent do pisania miał nieprzeciętny, a jego pióro dorównuje, a być może nawet przerasta, mistrzów gatunku - wspomnianego już Blocha, Levina czy Blatty'ego. 

Lata trzydzieste XX wieku, urokliwe, sielskie miasteczko w Nowej Anglii, kolebce amerykańskiej kultury. Nastoletni bliźniacy Niles i Holland dorastają w typowej wielopokoleniowej rodzinie o emigranckich korzeniach. Mają diametralnie różne usposobienie, ale łączy ich bardzo silna, niemal telepatyczna więź. Ich ojciec zginął w makabrycznym wypadku, a matka, nie mogąc pogodzić się ze stratą, popada w chorobę psychiczną. Chłopcy wiele czasu spędzają z babcią, z którą grają w surrealistyczną grę, a tymczasem na rodzinę spadają kolejne nieszczęścia...

Thomas Tryon (1926–1991) to absolwent Yale, aktor znany ze świetnej roli w Kardynale (1963) Ottona Premingera i pisarz. Jego debiut literacki - Ten drugi (1971) – sprzedał się w ponad trzech milionach egzemplarzy i przez z górą pół roku utrzymywał na liście bestsellerów „New York Timesa”. W 1972 roku książkę przeniósł na ekran Robert Mulligan, reżyser Zabić drozda.

Opinie

Napisz opinię

TEN DRUGI - Thomas Tryon (oprawa twarda)

TEN DRUGI - Thomas Tryon (oprawa twarda)

Produkty powiązane

Product successfully added to the product comparison!