darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

ABOMINACJA - Dan Simmons (oprawa Twarda)

9788377313466

Cena sprzedaży: 42,00 zł brutto

Cena detaliczna: 69,90 zł

Produkt niedostępny

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2020
AutorDan Simmons
TłumaczenieJanusz Ochab
Ilość stron644
format165x235 mm
oprawatwarda
EAN9788377313466

Opis

Dan Simmons, kojarzony przez chyba każdego fana science fiction za sprawą popularnego i słusznie nagradzanego z cyklu "Hyperion", dał się też poznać miłośnikom grozy fenomenalnym "Terrorem", który w opinii niejednego entuzjasty gatunku zajmuje miejsce w czołówce najlepszych horrorów wszech czasów. I nie ma się czemu dziwić - Simmons, to nieprzeciętny erudyta, wszechstronny intelektualista, pisarz jakich "już się nie robi", który poza niepodważalnym talentem do snucia historii, jawi się jak tytan pracy, doskonale przygotowujący się merytorycznie do podejmowanych tematów. Sposób w jaki osadził akcję "Terroru" czy "Drooda" w realiach historyczno-geograficzno-techniczno-obyczajowych był po prostu mistrzowski. Także to jak potrafi wykorzystać prawdziwą historię i nimb tajemnicy z nią związany (tak jak wyprawa sir Johna Franklina czy okoliczności śmierci Charlesa Dickensa) by w swoim stylu snuć fantastyczne domysły na jej temat, zasługuje na uwagę każdego czytelnika, nie tylko fana literatury gatunkowej. "Abominacja" tylko potwierdza, że Simmons nie ma sobie równych jeśli chodzi o research materiałów do książki. W tym przypadku wziął na warsztat tragiczną wyprawę brytyjskich himalaistów z 1924 roku, podczas której słynny George Mallory i młody Andrew "Sandy" Irvine giną bez wieści podczas ataku szczytowego na Mount Everest. Aż wierzyć się nie chce, że to nie on jest narratorem historii zawartej w tej powieści. Realia lat 20. XX wieku, metody techniki stosowane przez ówczesnych alpinistów i himalaistów, problemy z jakimi musieli się mierzyć pierwsi zdobywcy najwyższych szczytów na świecie oddane są z największym pietyzmem, a sposób narracji sprawia że czytelnik niemal namacalnie czuje wysiłek bohaterów, ból, lęk, napięcie, chłód - odczucia jakie towarzyszą im podczas wspinaczki.

"Abominacja" nie jest jednak powieścią która zaskakuje dynamizmem, tempem - wręcz przeciwnie, przez większość czasu autor wręcz leniwie drąży temat, jakby to sama opowieść była sednem sprawy, nie zaś tajemnica związana z tajemniczym zaginięciem młodego wspinacza na Mount Everest w 1924 roku - i chyba tak właśnie należy tę książkę traktować. Wbrew pozorom nie jest to horror, nie ma tu wyskakujących co i rusz zza skalnych załomów potworów, nie ma hektolitrów krwi, nie ma spektakularnych śmierci - nie tego spodziewajcie się po tej lekturze. Jestem pewien, że rozwiązanie zagadki tytułowej abominacji, niejednego zaskoczy ;)

W 1924 roku zmagania grupy angielskich wspinaczy, których celem było zdobycie najwyższej góry świata, zostają przerwane, gdy podczas ataku na szczyt ginie dwóch wspinaczy, George Mallory i Sandy Irvine.

Rok później trzech wspinaczy – brytyjski poeta i weteran Wielkiej Wojny, francuski przewodnik z Chamonix i idealistyczny młody Amerykanin – planując zdobycie Mont Everestu, pozyskuje fundusze na wyprawę od pogrążonej w żałobie lady Bromley, której syn zaginął w Himalajach. Mimo oczywistych przesłanek arystokratka nie wierzy w śmierć syna, dlatego głównym zadaniem wyprawy, do której dołącza kuzynka zaginionego wspinacza, staje się odnalezienie młodego Bromleya.

Podczas wspinaczki okazuje się, że ktoś… lub coś… podąża tropem śmiałków, a ich życiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Kto ich ściga? Jaka tajemnica stoi za niewyjaśnionymi zaginięciami wspinaczy w 1924 roku? Bohaterowie ekspedycji poszukiwawczej odkrywają tajemnicę o wiele bardziej przerażającą i... odrażającą niż jakiekolwiek mityczne stworzenie.

Opinie

Ocena 
2020-06-28

Tę książkę powinno się czytać w swetrze, niezależnie od pory rok

Recenzja pochodzi z bloga o intrygujących i zapomnianych książkach - Milczenie Liter.
www.milczenieliter.pl

****
"Abominacja" jest kamienista, chropowata, twarda i wymagająca. Niełatwa, choć momentami zapierająca dech w piersiach. Tylko dla prawdziwych śmiałków.

Twórczość Simmonsa znam słabo, ale nie przeszkadza mi to uważać się za jego fana. Czytałem jedynie "Drooda" oraz "Terror". Obie książki bazują na prawdziwych historiach, które Simmons bierze za punkt wyjścia, a później modyfikuje i przepuszcza przez sito swojej wyobraźni. Zabieg ten – i świadomość, że nie obcujemy z całkowitą fikcją - powodują, że wszelkie emocje (w tym niepokój i groza), mają podwójną siłę rażenia.

Ku mojej radości, prawdziwe wydarzenia są też podstawą fabuły Abominacji. Co tym razem wynalazł Simmons?

W 1924 roku Brytyjczyk George Mallory ginie podczas próby zdobycia najwyższej góry świata. To samo dzieje się z partnerującym mu Sandy Irvinem. Mallory planował zostawić zdjęcie swojej żony na szczycie Everestu, miał też ze sobą aparat fotograficzny. W rzeczywistości, nie odnaleziono ani aparatu fotograficznego, ani zdjęcia żony i tak naprawdę do dziś nie wiadomo, czy zdobył szczyt. Jego ciało odnaleziono dopiero w 1999 roku, a ciała Sandy Irvine’a wciąż nie odnaleziono. U Simmonsa, w 1925 roku zorganizowana zostaje wyprawa mająca na celu odnalezienie zaginionego również rok wcześniej, Percy’ego Bromleya. Ekspedycję finansuje matka zaginionego - lady Bromley, która, uparcie wierzy, że jej syn wciąż żyje. Trzon ekspedycji tworzy amerykański wspinacz Jacob Perry, Francuz Jean-Claude (J.C.) oraz nieformalny i trochę samozwańczy lider – Richard Deacon.

Lektura "Abominacji" to literacka, mozolna wspinaczka. Największym wyzwaniem jest bez wątpienia pierwszych 200 stron. Przygotujcie się dobrze na wyprawę, ponieważ będzie Was szczypał mróz przesadnie rozbudowanych wtrętów z historii alpinizmu, będzie Was smagać porywisty wiatr nazwisk i dat, a intensywna śnieżyca zasypie Wam oczy gradem branżowego, wspinaczkowego słownictwa.

Jeśli jednak chcecie zdobyć szczyt, nie możecie się teraz poddać. W krytycznym momencie warto założyć obóz i trochę odsapnąć, łyknąć ciepłej herbaty, otulić się szczelnie kocem, po czym ruszyć w dalszą podróż. A warto, bo im dalej, tym piękniejsze widoki i łatwiejsza droga: przyzwyczajamy się do trudnych warunków na trasie, akcja nabiera przyspieszenia a postacie rumieńców. Lektura drugiej połowy książki to czysta przyjemność.

Groza? Horror? Występują, ale w niewielkiej dawce. Nieporównywalnie mniejszej niż np. w "Droodzie", czy "Terrorze". Pierwszy raz coś podobnego do strachu poczułem na stronie 427. Historia, przyroda, przygoda, a nawet sensacja – zdecydowanie tak, ale nie nastawiajcie się na horror i grozę, ponieważ ich tutaj w zasadzie nie ma. Za to niepokój – jak najbardziej. W jednym z wywiadów Simmons sam zresztą przyznaje, że w każdej swojej książce, niezależnie od gatunku, próbuje przemycić elementy, które spowodują u czytelnika niepokój i wzdrygnięcie się.

Minusy: akcja rozkręca się naprawdę długo. Za długo. Po lekturze 150 stron z 650, wyprawa na Mount Everest , będąca przecież główną osią fabuły, jeszcze się nawet nie rozpoczęła. Zresztą pierwszych 200 stron jest trudne. Dla osób niemających na co dzień nic wspólnego ze wspinaczką, przedzieranie się przez gąszcz branżowego słownictwa i dziesiątki nazwisk jest po prostu męczące; sam Simmons zbacza czasem niebezpiecznie w stronę zwykłej monografii o historii himalajskiego alpinizmu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to jedynie chęć pochwalenia się zdobytą wiedzą, bo faktycznie, wykonany research i przygotowanie merytoryczne autora robi wrażenie. Nie zmienia to jednak faktu, że wspomniane 200 stron można by spokojnie streścić w 50, maksymalnie 100, bez żadnej szkody dla lektury.

Co jeszcze? Powtórzenia. Czytając setny raz o „cudownej linie Deacona”, miałem ochotę owinąć w nią Simmonsa i zawiesić na wierzchołku Mount Everestu. Niech sobie dynda.

Dalej: bohaterowie. Nie wszyscy przekonują. O ile pan Perry, J.C, czy fascynujący Richard Deacon są autentyczni, wzbudzają sympatię i intrygują, o tyle mam wrażenie, że postać Reggie Bromley-Montfort jest niedopracowana. Można tutaj było wycisnąć więcej. Osobna historia do doktor Pasang, który – jakkolwiek sympatyczny – irytuje swymi supermocami. Niczym himalajski Jezus, ożywia umarłych, nie męczy się, praktycznie nie korzysta z tlenu nawet na najwyższych partiach gór, nie musi spać, ma niespożyty zapas sił – ba, potrafi nawet prowadzić i nieść innych, do tego wygląda nieskazitelnie i taką też angielszczyzną się posługuje. Kryształ, nie człowiek.

No dobrze. Skoro marudzenie mamy za sobą, czas na plusy.

W początkowej, mozolnej części "Abominacji", wyśmienitym momentem jest przyjazd bohaterów do Niemiec i spotkanie z Brunonem Sieglem. Bez dwóch zdań, jest to jeden z najlepszych momentów książki. Ciarki były? Ojj, były.

Momentów tych, szczególnie w drugiej części historii, jest o wiele więcej. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale ostatnie strony to prawdziwa jazda bez trzymanki.

Zakończenie też trzyma poziom i pozostawia pole do interpretacji.

Oczywiście, nie byłem nigdy w Himalajach, ani nawet w Alpach, ale muszę oddać cześć Simmonsowi za genialne opisanie przyrody, warunków klimatycznych i widoków himalajskich. Byłem tylko czytelnikiem, ale często o tym zapominałem: czułem, jakbym to ja brał udział w ekspedycji wraz z Deaconem i jego bandą. W myślach pospieszałem ich, dopingowałem przy niebezpiecznych trawersach, marzłem, gdy oni marzli, bałem się, by nie wpaść do przysypanej śniegiem przełęczy.

Simmons ma talent do opisywania zimy, śnieżnych pustkowi i mrozu. Ciekawe, czy naszego Remigiusza też by potrafił opisać (suchar). A na poważnie: efekt, jaki osiąga autor, jest niewiarygodny. Nie wiem, jak on to robi, ale wręcz osacza czytelnika zimnem. Tę książkę powinno się czytać w swetrze, niezależnie od pory roku.

Podczas lektury doświadczyłem typowego dylematu poznawczego: chciałem delektować się lekturą (w końcu kilka lat czekałem na ten moment) i dawkować ją sobie, a z drugiej strony ciekawość pchała mnie do przodu (w końcu aż kilka lat czekałem). Wypracowałem w końcu jakąś nędzną atrapę kompromisu: kiedy głos z tyłu głowy podpowiadał mi: „jeszcze tylko jeden rozdział” – ulegałem. Ale tylko jeden raz. Przy kolejnych namowach, oponowałem.

Dzięki wielu prawdziwym wątkom, postaciom i zdarzeniom, Dan Simmons urealnia swoją opowieść. Ten zabieg jest w jego rękach niemalże gwarancją sukcesu. I inspiruje. Nie wyobrażam sobie sytuacji, by ktoś po przeczytaniu Abominacji, nie zapragnął dowiedzieć się czegoś więcej na temat Mount Everestu, Himalajów, klasztoru Rongbuk, czy postaci George’a Mallory’ego.

Przyroda i góry to jedno – ale nie należy zapominać, że jest to również opowieść o marzeniach. O walce ze swoimi słabościami, o zmaganiach z ciałem, które przestaje słuchać i umiera na naszych oczach. To fascynujący zapis ludzkiej pasji, która daje siłę nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i otoczeniu tyleż pięknych i majestatycznych, co zdradliwych górskich szczytów.

Ów George Mallory, wspomniany wcześniej wielokrotnie, był poirytowany ciągłym dopytywaniem ludzi o sens wspinaczki na Mount Everest. W końcu, na rok przed wyprawą, która zabrała mu życie, na kolejne pytanie dziennikarzy w stylu „po co się wspinać na Mount Everest”, odpowiedział krótko: „Ponieważ istnieje”.

Słowo o wydaniu. Wydawnictwo Vesper kolejny raz stanęło na wysokości zadania. Twarda oprawa, dobra okładka, staranne opracowanie – brakuje może tylko ilustracji wewnątrz książki. Ale to już czepianie się na siłę. Z pewnością jednak przydałaby się mapa Himalajów, lub chociażby okolic Mount Everestu.

Czy zatem "Abominacja" jest lepsza niż np. "Terror", czy "Drood"? Moim zdaniem nie. Ale jest to przede wszystkim inna książka. Rozkręca się wolniej, zawiera mnóstwo specyficznego słownictwa oraz mniej elementów fantastycznych niż swoi poprzednicy. Nie jest to z pewnością najlepszy wybór na rozpoczęcie przygody z Danem Simmonsem.

Zatem, powtórzę: "Abominacja" jest kamienista, chropowata, twarda i wymagająca. Niełatwa, choć momentami zapierająca dech w piersiach. Tylko dla prawdziwych śmiałków.

  • 8z 8 osób uznało tą opinie za pomocną.

Napisz swoją opinię!

Napisz opinię

ABOMINACJA - Dan Simmons (oprawa Twarda)

ABOMINACJA - Dan Simmons (oprawa Twarda)



Produkty powiązane

Product successfully added to the product comparison!