Nasze spojrzenie na książki historyczne

Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że Wydawnictwo Vesper z największą uwagą i pietyzmem oraz dumą podchodzi do wszelkich książek historycznych, które decydujemy się opublikować. Historia stanowi bowiem kolejną, bardzo ważną oś naszych zainteresowań. W ciągu kilkunastu lat, w trakcie których rozszerzaliśmy nasz katalog wydawniczy, zdołaliśmy nawiązać kontakt z przepełnionymi pasją specjalistami z danych dziedzin, hobbistami i modelarzami, naukowcami oraz literatami traktującymi historię dokładnie tak, jak na to zasługuje – z powagą, szacunkiem i pasją.

Współpracujemy z kilkunastoma tłumaczami i redaktorami mogącymi pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, czuwającymi nad tym, aby opublikowana przez nas książka historyczna była jak najlepsza merytorycznie. Dzięki temu nasz katalog ustawicznie rośnie, powiększając się o przepiękne albumy, emocjonalne i pełne serca wspomnienia wojenne, czy syntezy naukowo–popularne rozkładające na czynniki pierwsze ruchy wojsk, strategiczne założenia bitew, zakulisową weltpolitik, oraz historię prostych ludzi, dla których wielkie wydarzenia dziejowe stanowiły tło dla ich osobistych przeżyć i tragedii. Co więcej, nasze książki doceniają nie tylko czytelnicy, ale i specjalistyczne czasopisma oraz naukowcy. Świadczą o tym posłowia, jakie zdecydowali się dla nas przygotować tak znani fachowcy jak prof. Ewa Domańska, prof. Marek Kornat czy prof. Maciej Franz.

Z korespondencji i spotkań targowych wiemy, że olbrzymia liczba czytelników ceni nas przede wszystkim za perfekcyjnie wydawane i profesjonalnie zredagowane albumy o tematyce wojennej, odnoszące się tak do uzbrojenia i umundurowania żołnierzy poszczególnych stron konfliktu, jak i dotyczące ciężkiego sprzętu wstrząsającego polami bitew II wojny światowej. Ale mamy naszym Czytelnikom o wiele więcej do zaoferowania.

Albumy

Chociaż w katalogu Vesper znajduje się niejedna doskonała wojenna historia przedstawiona z perspektywy naocznych świadków i uczestników wydarzeń, to jednak rozumiemy, dlaczego największym uznaniem cieszą się wydawane przez nas albumy. Odpowiedź na to jest bowiem prosta. Z tysięcy propozycji rozpatrywanych przez nas w trakcie międzynarodowych targów wybieramy wyłącznie najlepsze, najpiękniej opracowane graficznie i najbardziej spójne merytorycznie. Dlatego nasze serie cieszą się aż tak dużą popularnością. Nie sposób bowiem odmówić olbrzymiej wartości albumom takim jak Czołgi–przekroje Michaela Haskewa czy Niemieckim pojazdom wojskowym II wojny światowej Davida Doylea.

O polskich pojazdach wojskowych i cywilnych oraz broni strzeleckiej

Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do tych tytułów, które możemy przybliżyć polskiemu czytelnikowi na zasadzie zakupu praw na zagraniczną publikację. Mając wśród współpracowników Wydawnictwa znawcę militariów, Tomasza Szczerbickiego, mogliśmy wspólnie opracować i stworzyć znakomite pozycje dotyczące naszej lokalnej historycznej specyfiki, jeżeli chodzi o pojazdy wojskowe, broń strzelecką oraz pojazdy cywilne.

Znakomite opracowania pracowników Muzeum Narodowego

Napawa nas również dumą, że mogliśmy wznowić i zaprezentować o wiele szerszemu gronu czytelników znakomite opracowania pracowników Muzeum Narodowego. Album dotyczy skonstruowanego przez polskich inżynierów, masowo produkowanego przez niemieckiego okupanta, słynącego ze swej celności i niezawodności VIS-a, należącego dziś do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Ponadto w 2019 roku opublikowaliśmy również nowe, poprawione i uzupełnione wydanie książki Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935–1939 – katalogu przedstawiającego niezwykle bogate, materialne źródła historyczne z epoki, zachowane w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Obejmują one najcenniejsze zabytki związane z historią naszej Ojczyzny i dziejami polskiej armii.

Przewodnik po niemieckim uzbrojeniu i wyposażeniu

Oprócz tego bez wątpienia warto wspomnieć o tak dobrych tytułach jak dwutomowe wydanie albumu Wehrmacht autorstwa Uwe Feista, Roberta Johnsona i Kurta Riegera. Obie publikacje, stanowiące w zasadzie jedną całość, stanowią niezwykle bogato ilustrowany przewodnik po całym dostępnym uzbrojeniu i wyposażeniu pozostającym w zasobach niemieckich sił zbrojnych w czasie II wojny światowej. Rozdzielenie publikacji na dwa tomy pozwoliło na syntetyczne ujęcie wielu zagadnień, jak choćby broń krótka, karabiny, karabiny maszynowe, pistolety maszynowe, indywidualną broń przeciwpancerną czy miny.

Rozwój broni palnej od XV wieku po czasy współczesne

Wspominając o uzbrojeniu, bez wątpienia warto również poświęcić uwagę fantastycznej wręcz encyklopedii przygotowanej przez Martina J. Dougherty’ego, Broń palna. Ilustrowana encyklopedia. Ta potężna publikacja zawiera ponad 800 ilustracji przedstawiających rozwój broni palnej od XV wieku po współczesne nam czasy i najbardziej technicznie zaawansowane karabiny pozostające na wyposażeniu najpotężniejszych armii świata.

Wspomnienia wojenne

„Historię piszą zwycięzcy”. Ta prawda nie ulega zmianie nawet wraz z postępem cyfryzacji i mediów, które teoretycznie powinny być w stanie dostarczyć odbiorcy relatywnie obiektywny obraz wydarzeń. Chociaż to ci, którzy odnieśli zwycięstwo, ugruntowują obraz wojny, jej celów, przebiegu i konsekwencji, to nikt nie może zabronić uczestnikom wielkich dziejowych zawieruch na spisanie własnych przeżyć i poglądów. Chociaż książki tego typu bardzo często nacechowane są propagandą bądź próbą wybielenia własnych działań, stanowią jednak nieocenione źródło informacji, pozwalające postrzegać konflikt zbrojny nie „z lotu ptaka”, a z perspektywy osoby, której sposób postrzegania, zrozumienie wydarzeń, w których bierze udział, jest ograniczony. Nawet gdy snuta przez weterana opowieść nie zgadza się z faktami historycznymi, pozostaje wartościowym źródłem dla poznania motywów tej konkretnej osoby.

Syntezy

Tu znajdą Czytelnicy opracowania naukowe dotyczące wybranych zagadnień z historii II wojny światowej, w tym opisy walk zbrojnych, zakulisowej polityki poszczególnych imperiów czy działań danych oddziałów i jednostek. Pozycje, generalizując, trudniejsze w odbiorze, ale wzbogacone o bogaty aparat krytyczny umożliwiający dalsze zapoznanie się ze szczegółowymi źródłami epoki.

Honorowe postępowanie za wysoką cenę

Oddzielna uwaga należy się poruszającej książce Krzysztofa M. Kaźmierczaka „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” pisanej w duchu case studies. Publikacja tego znakomitego polskiego dziennikarza śledczego przedstawia okoliczności jedynego po zakończeniu II wojny światowej starcia między żołnierzami Polskimi a Armią Czerwoną. Walki wywołane zostały w 1947 roku próbą chronienia przez Polaków kobiety sprzedanej Sowietom przez jej męża. Postępowanie żołnierzy, zgodne z honorem, zakończyło się dla nich karami śmierci. Publikacja ta doceniona została również przez czytelników i specjalistów. W 2019 roku autor otrzymał nagrodę honorową „Świadek historii”, przyznawaną przez IPN.

Czołgi

Obserwacja rynku wydawniczego wskazuje, że w Polsce nigdy nie brakowało i nie zabraknie prawdziwych miłośników pojazdów pancernych. Jako Wydawnictwo Vesper jesteśmy obecni niemal na każdej imprezie plenerowej czy zamkniętej, zrzeszającej miłośników pojazdów pozostających bądź będących w przeszłości na wyposażeniu wojska polskiego. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, nasz katalog wydawniczy obfituje w publikacje mogące usystematyzować, poszerzyć bądź ugruntować wiedzę o czołgach, działach samobieżnych czy pojazdach bojowych.

Samochody

Poradniki

No i na sam koniec chcemy zwrócić uwagę Czytelników na nasze poradniki – kolejny, zaskakujący dział Vespera, z którego jesteśmy dumni. Głównie dlatego, że nasze poradniki rzeczywiście przydają się w życiu. Nie przygotują cię na otwarcie firmy, która osiągnie międzynarodowy sukces; nie dadzą ci wytycznych, co robić w razie ataku obcych z Marsa; nie podpowiedzą nawet, w jaki sposób wyszkolić się na zawodnika sumo, ani jak uzyskać stan nirwany poprzez kupowanie ozdób z pewnego szwedzkiego sklepu z wyposażeniem… ale jesteśmy pewni, że w razie co, przydadzą się!

Nasze poradniki są raczej przyziemne, ale napisane z humorem, swadą i znawstwem rzeczy. Spójrzmy chociażby na bestsellerową już serię „Instrukcja obsługi”. Niezależnie od tematyki, jaka was interesuje, w każdej z części serii znajdziecie praktyczne rady, na przykład jak ubarwić życie „łóżkowe”, jak zapanować nad nieusłuchanym psem, czy jak odpowiednio przygotować się do ślubu czy chociażby jak szybko i skutecznie ukołysać do snu rozbrykane maleństwo. To, co wyróżnia serię, to ogromny humor – porywający, elegancki i przemyślany, oraz mnóstwo inspirujących ilustracji, pokazujących, co i jak zrobić krok po kroku. O wartości naszej serii i jej popularności świadczy również fakt, że niektórzy wydawcy (nie będziemy wskazywać palcem!) „pożyczyli” sobie podtytuł „Instrukcja obsługi”. Na szczęście prawdziwa i dobra seria jest tylko jedna.

 

Skuteczna samoobrona

A co jeżeli sen z powiek spędza wam strach przed intruzami, boicie się fizycznego ataku, albo włamania? Co, jeżeli chcielibyście wiedzieć, w jaki sposób odeprzeć atak niespodziewanego agresora? Wtedy zaproponujemy Wam krótkie, ale pełne najbardziej podstawowej i skutecznej wiedzy o tym, jak nie paść ofiarą ataku, jak się przed agresorem obronić i jak wyjść bez szwanku ze starcia.

Survival

Również miłośnicy survivalu i leśnych odstępów (oraz jakichkolwiek innych dzikich przyrodniczo rejonów) znajdą wśród naszych książek profesjonalną, klarownie wyjaśnioną i wzmocnioną rysunkami wiedzę, poczynając od tego, jak rozpalić ognisko i zbudować szałas na zdobyciu pożywienia i opatrywaniu ran kończąc. Oczywiście wiedza zawarta w naszych podręcznikach nie ogranicza się wyłącznie do tych wskazówek. Nasze podręczniki pozwolą wam odnaleźć się w każdej sytuacji, w której nie odnalazłoby się 90% współczesnej populacji (w tym niemal całe Wydawnictwo Vesper 😉 ).

arrow-up