darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

Pakiet - Oblicza świadomości

9788377314272

Cena sprzedaży:75,00 zł brutto

Cena detaliczna: 149,70 zł

Wydawnictwo Vesper

W skład wchodzą:
  • BEZMIŁOŚĆ - Marek Zychla (oprawa twarda)
  • PSYCHOZA [wyd.2023]- Robert Bloch (oprawa twarda)
  • TEN DRUGI - Thomas Tryon (oprawa twarda)

Więcej szczegółów

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
oprawatwarda

Opis

BEZMIŁOŚĆ - Marek Zychla (oprawa twarda) 
Marek Zychla to jeden z tych autorów, którzy w swojej twórczości idą pod prąd. Pod prąd trendów i oczekiwań. Zychla nie pisze pod publikę, nie ugina się pod naciskiem redaktorów. I bynajmniej nie jest to w jego kierunku żaden zarzut. Wręcz przeciwnie. Jest to jeden z najoryginalniejszych i najmniej oczywistych twórców na rodzimym poletku literatury gatunkowej. A zarazem nie sposób go przyporządkować do konkretnej kategorii. Łączy w swojej prozie elementy fantasty, science fiction, weird fiction, powieści obyczajowej. Jest erudytą, posada nieprzeciętny, barwny styl, brawurowo włada językiem polskim, nie boi się neologizmów. Jego twórczość przywodzi na myśl Neila Gaimana, podobnie jak on uwielbia wplatać w swoje historie mity i legendy, które umiejętnie wkomponowuje w swojskie, zdawałoby się - przyziemne realia. Od lat mieszka w Irlandii, której lokalny folklor mocno rezonuje w opisywanych przez niego historiach. Jego proza jest emocjonalna, inteligentna, pozostaje w czytelniku na długo jeszcze po zakończeniu lektury. I taka jest też "Bezmiłość".

Podczas lektury tej powieści przychodzi na myśl jedna ze scen w "Shreku" w którym tytułowy bohater tłumaczy Osłowi, że ogry są jak cebula - mają warstwy. I z taką wielowarstwową historią mamy tu do czynienia. Zaczyna się niepozornie, jak powieść obyczajowa - mamy lata 90. XX wieku, niewielkie miasteczko w zachodniej Polsce i dziewięcioletniego Grzesia. Jego losy poznajemy w formie wspomnień możliwych do obserwacji dzięki nowoczesnej technologii. Gdzieś w przyszłości tajemniczy Obserwator i Koordynator przyglądają się życiu chłopca, jego ciężkiej walce o odrobinę radości i miłości. Od wyborów Grzesia może zależeć bardzo wiele, ale życie na blokowisku w tamtych czasach nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli nie ma się przyjaciół, rodzicie niespecjalnie mają czas i chęci aby wykazać choć odrobinę zainteresowania, starsi bracia zupełnie cię ignorują, wszelkie rozrywki kosztują, a w domu się nie przelewa. Grześ, jak to chłopaki w jego wieku, błąka się więc po osiedlu, marzy i snuje wizje alternatywnej rzeczywistości, o świecie w którym jest kimś ważnym. Wkrótce okazuje się, że jego historia jest tłem dla wydarzeń o o wiele większym znaczeniu i skali. Wydarzenia nabierają tempa, wizje przyszłości mieszają się z mrocznymi fantazjami i cygańskimi demonami zamieszkującymi piwniczne zakamarki. Nic nie jest tym czym się wydawało, autor zaskakuje nas niemal na każdym kroku. Aż w końcu docieramy do zakończenia. Zakończenia które wywraca cały ten świat do góry nogami, zakończenie które raz jeszcze potrafi zaskoczyć i które sprawia że wszystkie klocki wpadają na swoje miejsca. Zakończenie które wywołuje falę emocji.

Mocna, nieoczywista lektura.


„Bezmiłość” prowadzi nas za rękę przez przeszłość i przyszłość bohatera. Wypełniają je piwniczne demony, cygańskie mity, złamane serca, wypadki i zbrodnie. Prawda miesza się z fikcją, a gorączkująca rzeczywistość, niczym sensacyjny film, drży w posadach, wciąż skora do powrotów, choćby i po reklamach.

W tym wszystkim lśni gdzieś na dnie dusza człowiek.

„Kiedy nienawiść króluje, bezmiłość staje się faktem”.
Marek Zychla

PSYCHOZA [wyd.2023]- Robert Bloch (oprawa twarda) 
„Psychoza (1959) Roberta Blocha, powieść niewielka rozmiarem, stoi jednak w centrum dość rozległej konstelacji. A ta – jak to się zdarza w wypadku szczególnie znaczących dzieł literatury popularnej – ma skłonność do nieustannego rozrastania się. Obserwujemy to nawet sześćdziesiąt lat po ukazaniu się książki. Zjawisko pod wspólnym szyldem »Psychoza« grupuje bowiem bardzo rozmaitą i rozległą materię, bo i autentyczne wydarzenia z kronik policyjnych, i postępy badań psychiatrycznych, i opis tych schorzeń w prasie kolorowej i brukowej, a także literaturę z psychopatycznym zabójcą w tle. Wreszcie film, a w tym obrębie – fenomen kina nazwiskiem Alfred Hitchcock i dokonaną przez niego ekranizację powieści Roberta Blocha. Dalej: jej sequele, prequel i remake oraz »film o filmie«, jakim jest obraz Hitchcock, który opowiada o dziejach powstania ekranowej Psychozy”.

- wyimek z posłowia Wiesława Kota

TEN DRUGI - Thomas Tryon (oprawa twarda)
"Ten drugi" Thomasa Tryona, to kolejna z literackich perełek, które nigdy wcześniej nie ukazały się w Polsce. Napisana w 1971 roku powieść  nie bez przyczyny zaliczana jest w poczet kanonicznych powieści grozy XX wieku i uznawana jest za jeden z kamieni milowych w rozwoju gatunku. W rzeczywistości jednak, horrorem właściwie nie jest. Zdecydowanie bliżej jej do thrillera psychologicznego,  porównać ją można do "Psychozy" Roberta Blocha. Nie znajdziecie tu potworów, demonów, krwi i urwanych kończyn, autor nie bawi się w straszenie makabrycznymi opisami.  Czego zatem można się po "Tym drugim" spodziewać? Umiejętnie stosowanego napięcia, permanentnej atmosfery niepokoju, doskonale wykreowanych postaci i zgrabnie skomponowanej fabuły, co w efekcie składa się na kolejną w naszym katalogu powieść, w której autor stawia pytanie ludzką naturę. Ta wymykająca się schematom opowieść o bliźniakach, którzy prezentują zupełnie odmienne usposobienie, jest zarazem moralitetem ukazującym dwoistość ludzkiej osobowości, opowieścią o zacieraniu granic między dobrem i złem. O tym jak niewiele dzieli kruchą, ludzką psychikę od szaleństwa. Jest to zatem horror dla tych którzy nie lubią się bać, a zarazem wyśmienita literatura piękna. Autor portretuje w niej prowincję lat 30. XX wieku, skomplikowane relacje społeczne i rodzinne, a także kształtowanie się amerykańskiej tożsamości w rodzinach imigrantów. Tryon bowiem talent do pisania miał nieprzeciętny, a jego pióro dorównuje, a być może nawet przerasta, mistrzów gatunku - wspomnianego już Blocha, Levina czy Blatty'ego.

Lata trzydzieste XX wieku, urokliwe, sielskie miasteczko w Nowej Anglii, kolebce amerykańskiej kultury. Nastoletni bliźniacy Niles i Holland dorastają w typowej wielopokoleniowej rodzinie o emigranckich korzeniach. Mają diametralnie różne usposobienie, ale łączy ich bardzo silna, niemal telepatyczna więź. Ich ojciec zginął w makabrycznym wypadku, a matka, nie mogąc pogodzić się ze stratą, popada w chorobę psychiczną. Chłopcy wiele czasu spędzają z babcią, z którą grają w surrealistyczną grę, a tymczasem na rodzinę spadają kolejne nieszczęścia...

Thomas Tryon (1926–1991) to absolwent Yale, aktor znany ze świetnej roli w Kardynale (1963) Ottona Premingera i pisarz. Jego debiut literacki - Ten drugi (1971) – sprzedał się w ponad trzech milionach egzemplarzy i przez z górą pół roku utrzymywał na liście bestsellerów „New York Timesa”. W 1972 roku książkę przeniósł na ekran Robert Mulligan, reżyser Zabić drozda.

Opinie

Napisz opinię

Pakiet - Oblicza świadomości

Pakiet - Oblicza świadomości

W skład wchodzą:
  • BEZMIŁOŚĆ - Marek Zychla (oprawa twarda)
  • PSYCHOZA [wyd.2023]- Robert Bloch (oprawa twarda)
  • TEN DRUGI - Thomas Tryon (oprawa twarda)

Produkty powiązane

Product successfully added to the product comparison!