darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

SŁONECZNY - Andrzej Wardziak (Oprawa twarda)

9788377314180

Cena sprzedaży:27,50 zł brutto

Cena detaliczna: 49,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2022
AutorAndrzej Wardziak
Ilość stron254
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377314180

Opis

Andrzej Wardziak to nazwisko, które miłośnikom rodzimej grozy powinno być dobrze znane. Swego czasu triumfy święciła jego dylogia o zombie: "Infekcja: Genesis" oraz "Infekcja: Exodus" . Oprócz tego ma na koncie dwie inne powieści: "Siódma dusza" oraz "Przedwieczny zew". Wyszarpywane dobie resztki czasu poświęca na wspinanie, gry fabularne i planszowe oraz wędrówki po lasach z żoną i wiernym kompaktowym burkiem. Pasjonat tatuażu i ciężkiej muzyki, która towarzyszy mu praktycznie zawsze podczas pisania. Jest więc już pisarzem ukształtowanym o ugruntowanej pozycji, a nie obiecującym debiutantem.

"Słoneczny" to powieść grozy w pełnym tego słowa znaczeniu. Mroczna, duszna, klaustrofobiczna. Niemal cała akcja dzieje się w podczas podróży pociągiem. Tak to już czasem bywa, że samotne, nocne podróże, zwłaszcza za pośrednictwem polskich kolei, potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie dawne czasy,  czasy usypiającego, monotonnego stukotu kół, sraczkowo-brązowych firanek z logotypem PKP, brudnych przedziałów z niedziałającą klimatyzacją, upstrzonych prostackim, flamastrowym graffiti, niedomykających się drzwi, budzących grozę przejść między wagonami i jeszcze bardziej przerażających toalet w których bujanie pociągu przybierało zawsze największe natężenie? Pamiętacie to przemykanie chyłkiem obok przedziałów pełnych raczących się alkoholem (i Bóg wie czym jeszcze) młodzieńców w dresach, zapach zjadanych przez współpasażerów bułek z kiełbasą i jajek albo wrzeszczące, latające po całym pociągu dzieciaki? Albo papierosy palone w otwartym oknie na korytarzu i nieustanne przyciskanie się do szyby, gdy ktoś przechodził obok, tudzież przepychanie się obok palaczy? Jeśli ten folklor gdzieś Wam umknął to tym bardziej zachęcam do lektury, bo to na przejażdżkę takim mniej więcej środkiem lokomocji zaprasza nas autor "Słonecznego". 

Sławek Szatkowski dobiega czterdziestki, lubi słuchać polskiego punka, lubi sobie wypić (ale stara się to kontrolować), pracuje jako informatyk, więc zasadniczo nikt nie wie co on właściwe zawodowo robi, jego związek to melodia przeszłości, dzieci brak, rodzice mieszkają daleko i w zasadzie dzielą ich nie tylko kilometry, ale i typowa dla naszych czasów bariera o podłożu mentalnym. No ale ojciec choruje, być może poważnie, wypadałoby go odwiedzić. Jego podróż rozpoczyna się w ciemnościach, zimnie i ciszy na niemal opustoszałym dworcu, a potem Sławek wsiada w pociąg i jedzie. Tyle, że ta podróż od początku przybiera dziwny kierunek. A z każdym pokonanym kilometrem robi się coraz gorzej...Wczesna pora, stare wagony, długie korytarze i nieuprzejma kelnerka w warsie nie poprawiają mu nastroju. W przedziale, gdzie wkrótce daje o sobie znać zmęczenie, dręczą go dziwne sny, wracają przykre wspomnienia. Aby je odegnać, rozpoczyna wędrówkę między wagonami, obserwując innych pasażerów. Gdy zaczyna nawiązywać z nimi kontakt, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Każda upływająca minuta, każdy przejechany kilometr, precyzyjnie odmierzane monotonnym stukotem kół pędzącego w mroku pociągu, przybliżają Sławka do odkrycia upiornej tajemnicy, której korzenie tkwią w bolesnym wydarzeniu z przeszłości.Opinie

Ocena 
2022-06-09

Słoneczny

„Słoneczny” Andrzej Wardziak.

Kto polskimi pociągami jeździł, ten w cyrku się nie śmieje - można by rzecz. Ja przejechałam, myślę, miliony kilometrów przez całe swoje życie, jeżdżąc jako dorosła osoba, ale i jako dziecko, przez całą długość Polski i z powrotem.
Jak wyglądały (a często jeszcze wyglądają) pociągi w Polsce? Zapraszam do lektury Andrzeja.

Autor buduje klimat bardzo pomału. Wydawać by się mogło, że książka jest „cienka” ale prawda jest taka, ze ma bardzo rozbudowane wnętrze.

Klaustrofobiczne miejsce. Pociąg, z którego nie można wysiąść, ciasne korytarze, małe przedziały, gdzie co chwilę można spotkać coś, czego wcale by się nie chciało.

Podróżujący, który jedzie z Polski do Czech wsiada do pociągu i zaczyna się jego koszmar. A może koszmar trwał cały czas?

Jeśli ktoś z Was jest fanem seriali m.in American Horror Story, to powinien być usatysfakcjonowany ;)

Zdecydowanie można było poczuć nutkę grozy - czego od dawna mi brakowało, ale bywało niestety i tak, że mi się dłużyło. Wiadomo. Klimat. Budowanie napięcia. Ale trochę mnie to przemęczyło na początku.

Creepy momenty, postaci… ładnie wykreowani bohaterzy.

Na szczęście później akcja się rozkręca i brnie się w to coraz dalej i dalej ciekawym co jest na końcu tej historii.

Wstawki piosenek - początkowo wydawało mi się, że jest tego zdecydowanie za dużo. A potem? Jeśli przeczytacie tę książkę, to gwarantuję Wam, że zrozumiecie po co był ten zabieg.

Bardzo fajny pomysł, na ten emocjonalny, pamięciowy i psychodeliczny pociąg. Brawo dla autora.

Moja ocena 8/10.

  Ocena 
  2022-05-22

  Polecam

  Pierwsza myśl jaka się nasuwa po przeczytaniu tej książki to karma wraca i to ze zdwojoną siłą. Akcja rozkręca się stopniowo, ale jak już nabierze tempa to nie zwalnia do samego końca. Fabuła pokrętna, czasami mocno zaskakująca, pozostawia duże pole dla wyobraźni czytelnika. Studium ludzkiego umysłu ze wszystkimi lękami, bolączkami, wyrzutami sumienia i żalami zamknięte w jednej przestrzeni - wydawać by się mogło - nie skłaniającej do rozmyślań. Wiadomo jedno - podróż pociągiem już nigdy nie będzie taka jak dawniej

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   SŁONECZNY - Andrzej Wardziak (Oprawa twarda)

   SŁONECZNY - Andrzej Wardziak (Oprawa twarda)

   Produkty powiązane

   Product successfully added to the product comparison!