darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

DUNKEL - Jakub Bielawski (oprawa twarda)

9788377313572

Cena sprzedaży:24,75 zł brutto

Cena detaliczna: 44,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2020
AutorJakub Bielawski
Ilość stron340
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377313572

Opis

Jakub Bielawski jest jednym z tych autorów, którym język polski nie przeszkadza w snuciu nieoczywistych, mrocznych, klimatycznych opowieści, przesiąkniętych gęstą, niemal namacalną atmosferą niepokoju. "Dunkel" nie może jednak zostać zakwalifikowany jako horror. Nie ma szokować i straszyć, choć jest powieścią straszniejszą i mroczniejszą niż większość wydanych przez nas powieści grozy. Już "Ćma" zdecydowanie wymykała się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej, dryfując mocno w stronę literatury pięknej. "Dunkel" jeszcze bardziej zdaje się łamać te bariery. Książka jest bardzo mocno osadzona w kontekście historycznym. To w gruncie rzeczy prosta opowieść o ludziach i miejscach, o tragediach i dramatach, o krwi i łzach jakie wsiąknęły w ziemię Dolnego Śląska tuż po II wojnie światowej. Opowieść o wędrówkach ludów, o wędrówce dusz. O strachu, lęku, nienawiści. O braku nadziei, braku miłości. A przede wszystkim o wielkiej traumie, jaką dziedziczymy po rodzicach, dziadkach, pradziadkach. Jest w niej coś i z prozy Twardocha i z prozy Cormaca McCartchy'ego, ale przede wszystkim jest w niej dużo Bielawskiego i... jego antenatów. Jest to bowiem bardzo osobista historia oparta w dużej mierze na prawdziwych wydarzeniach.


Mam na imię Dunkel. Jestem Dunkel. Posłuchaj mojej opowieści. Nie będzie łatwo, nie będzie przyjemnie. Zabiorę cię tam dokąd nie chcesz iść. Nie chcesz, ale i tak pójdziesz. Wiesz, że musisz. Słuchasz? Słuchaj. Jestem Dunkel, jestem ciemnością, twoją ciemnością. Poznasz mnie, a potem poznasz siebie. Chodź i słuchaj. Zabiorę cię na Dolny Śląsk, nach Niederschlesien cię zabiorę, do roku 1945. Zobaczysz jak to wszystko się skończyło, zobaczysz jak to wszystko się zacznie. Poznasz ich, poznasz ich wszystkich. Poznasz Franię i Franciszka, Kazię i Władka. Poznasz i już nigdy nie zapomnisz. Chodź ze mną. Będzie ciemno, chwyć mnie za rękę i chodź. Zobacz mnie w swoim lustrze.

„Dunkel jest jedną z najbardziej przerażających i fascynujących książek, jakie ostatnio czytałam. To pięknie napisana opowieść o ciemności, która mieszka w nas, ludziach. Jeśli jest to horror, to zdecydowanie bardziej w stylu Łukasza Orbitowskiego niż Deana Koontza. Polecam wszystkim miłośnikom dobrych książek”. – Anna Kańtoch

Nowa powieść Jakuba Bielawskiego zabiera nas na powojenne Ziemie Odzyskane – już nie niemieckie, jeszcze nie polskie, w czasy, kiedy kształtował się nowy świat. Jest to jednak przede wszystkim podróż w międzypokoleniowy mrok, w ciemność, którą dziedziczymy po przodkach. Dunkel porywa w hipnotyzujący taniec-opętaniec, otwiera w naszych sercach takie miejsca, o których wolimy nie wiedzieć ani nie pamiętać. Jest też Dunkel powieścią bardzo osobistą, prawdziwą i do bólu szczerą. Bielawski maluje swą opowieść wszystkimi odcieniami czerni, i nie przypuszczałem nawet, ile barw można w tej czerni pomieścić. Dunkel krzyczy każdym zdaniem niczym najlepsza blackmetalowa pieśń. Jeśli nie lękacie się ciemności i zamkniętych na głucho rodzinnych historii, to jest to powieść dla was. Jeśli zaś się lękacie – tym bardziej powinniście ją przeczytać“. – Radek Rak

„Niezwykłe jest to, jak Bielawski buduje swoje historie: nieśpiesznie tworzy gęsty, lepki nastrój i stopniowo wnika w umysł czytelnika, by wzbudzić w nim ukryte, wręcz atawistyczne lęki. Już Ćma była znakomita w budzeniu podskórnego niepokoju, i to na wiele dni po przeczytaniu. Dunkel zostanie w Was jeszcze dłużej. Polecam!”. – Jakub Ćwiek

Opinie

Ocena 
2021-09-19

Piękna powieść o powojennej grozie

Nie czuję się na tyle godna, aby móc wypowiadać się na temat "Dunkela", bowiem żadne słowa nie są w stanie wyrazić piękna i geniuszu tej powieści, niemniej jednak postanowiłam podzielić się z Wami uczuciami jakie towarzyszyły mi podczas lektury. Wyobraź sobie, że jest późny, zimowy wieczór. Za oknem grube płatki śniegu wirują w powietrzu by po chwili spać na ziemię i okryć ją puchową pierzyną. Ogołocony z liści konar pod wpływem wiatru lekko stuka w oszronioną szybę, stuka niczym palce kościotrupa o wieko trumny. Przez niedosunięte zasłony zagląda księżyc, tak intensywnie srebrny i zimny o tej porze roku. Siedzisz w ciepłym, przytulnym i na pozór bezpiecznym pomieszczeniu, które oświetlają jedynie wątłe języki ognia trawiące drewno ułożone w kominku. Twoje powieki stają się coraz cięższe, walczysz z sennością, lecz nie jesteś w stanie wygrać. Ciemność powoli wypełnia pokój, wkrada się do Twojej głowy i zaczyna do Ciebie przemawiać. Snuje swą przygnębiającą opowieść o starych dziejach. Przenosi Cię do czasów Twoich dziadków i pradziadków, babek i prababek. Ukazuje Ci w jak trudnych warunkach przyszło im dorastać, jak często towarzyszył im smutek i beznadzieja. Ukazuje Ci grozę, powojenną grozę,o tyle straszną, że prawdziwą. Pozwala Ci śledzić ciężką drogę, którą musieli przejść po to , abyś pojawił się Ty, abyś mógł przyjść na ten świat i na nim zaistnieć. Taka jest ta ciemność, taki jest "Dunkel".
Jakub Bielawski napisał magiczną powieść wprowadzającą czytelnika w melancholijny i nostalgiczny nastrój .  Zwaraca uwagę na to o czym my - młode pokolenie zazwyczaj nie myślimy, a co powinno być dla nas równie ważne  jak teraźniejszość, ponieważ przeszłość i dzieje naszych przodków są ściśle związane z naszym życiem. Ta towarzysząca im ciemność w jakiś sposób została zaszczepiona w nas samych - to nasze dziedzictwo.
"Dunkel" to chwytająca za serce i wwiercająca się w duszę literatura, to dotkliwie bolesna powieść, której strony nasiąknięte są depresyjną atmosferą. Brodzimy wraz z bohaterami w zaspach, w krwi i zgniliźnie, jak oni jesteśmy wewnętrznie rozdarci i sponiewierani. Pozbawieni godności kroczymy w gęstą mgłę by zmierzyć się z powojenną zawieruchą. Jeszcze żadna książka nie wprowadziła mnie w tak głęboki stan zamyślenia, dumałam nad losami  tych wszystkich ludzi, którzy zniszczeni przez wojnę musieli nawet po niej wieść egzystencję pełną nieszczęść i zgorzknienia. "Dunkel" nie pozwala o sobie zapomnieć, nadal wracam do niego myślami. Dzieło Jakuba Bielawskiego to według mnie mocne 10/10. Spodziewałam się horroru, który przerazi mnie do szpiku kości, a wzamian za to otrzymałam powieść, która bardzo mnie poruszyła i rozbudziła we mnie całą gamę przeróżnych emocji.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  DUNKEL - Jakub Bielawski (oprawa twarda)

  DUNKEL - Jakub Bielawski (oprawa twarda)  Produkty powiązane

  Product successfully added to the product comparison!