darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

CHATA NA KRAŃCU ŚWIATA - Paul Tremblay (oprawa twarda)

9788377313459

Cena sprzedaży:27,00 zł brutto

Cena detaliczna: 44,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2020
AutorPaul Tremblay
TłumaczeniePaweł Lipszyc
Ilość stron308
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377313459

Opis

Powieść nagrodzona Bram Stoker Award za najlepszą powieść 2018 roku oraz Locus Award 2019 za najlepszy horror.

Siedmioletnia Wen i jej rodzice, Eric i Andrew, spędzają wakacje w samotnej chatce nad jeziorem niedaleko granicy kanadyjskiej, z dala od miejskiego zgiełku, odcięci od natrętnego Internetu i telefonów komórkowych. Od najbliższych sąsiadów dzieli ich kilka kilometrów piaszczystej drogi używanej dawniej przez drwali.
Pewnego popołudnia zajęta zabawą w ogrodzie Wen spostrzega nieznajomego mężczyznę. Leonard – tak ma bowiem na imię – szybko przekonuje do siebie Wen, angażując się w jej zabawy. Zaniepokojenie dziewczynki wzbudzają jednak wypowiedziane przez niego słowa, który przepraszając, oznajmia: „Nie ponosisz winy za nic, co się wydarzy. Nie zrobiłaś nic złego, ale wasza trójka będzie musiała podjąć trudne decyzje. Obawiam się, że będą to decyzje straszliwe. Z całego pękniętego serca pragnę, żebyś nie musiała ich podejmować”. Jednocześnie Wen dostrzega kolejnych nieznajomych zbliżających się do chaty. Wystraszona rzuca się do ucieczki. Chce ostrzec rodziców przed grupą obcych, kiedy słyszy za sobą wołanie Leonarda: „Twoi tatusiowie nie zechcą nas wpuścić, Wen. Ale muszą to zrobić. Powiedz im, że muszą. Nie przyszliśmy, żeby cię skrzywdzić. Musisz nam pomóc ocalić świat. Proszę”.
Tak rozpoczyna się trzymająca w napięciu, porywająca opowieść o apokalipsie, poświęceniu i przetrwaniu; historia, w której los kochającej się rodziny spleciony zostaje z losem całej ludzkości.

 „Wspaniała, prowokująca do myślenia, pełna grozy opowieść”.
– Stephen King
„Autorzy dobrych horrorów przyglądają się otaczającemu nas światu, czerpią z niego inspirację i zastanawiają się, co może potoczyć się niepomyślnie. Tremblay napisał powieść, która nie tylko rozwija się jak koszmar, ale posępnie odzwierciedla czasy, w jakich przyszło nam żyć”.
– Andrew Liptak, „Verge”
„Chata na krańcu świata Paula Tremblaya to klaustrofobiczna, krwawa opowieść o wierze i paranoi. Znaki, cuda i topory domowej roboty… rety!”.
– Stewart O’Nan, autor The Speed Queen i A Prayer For The Dying

Opinie

Ocena 
2020-10-20

Dla grupy dyskusyjnej i bookstagrama Fantastyka na luzie

„Chata na krańcu świata” opowiada o uwięzieniu, lęku o najbliższych i próbach zachowania zdrowych zmysłów w obliczu szaleństwa. To powieść o decyzjach ludzi, postawionych przed drastycznymi wyborami.
Zamykając postaci w ciasnocie tytułowej chaty, autor potęguje poczucie uwięzienia i nieuchronność wydarzeń. Bez pośpiechu ukazuje nam subtelne zmiany w mentalności protagonistów, ich rozsypującą się psychikę i niewiarę we własną zdolność do oceny sytuacji.

Choć zagrożenie w „Chacie” na pierwszy rzut oka jest namacalne i przyjęło ludzką formę, w pewnym momencie czytelnik zaczyna wątpić w słuszność swego pierwotnego osądu. Bo choć fanatycy wydają się szaleni, chwilami można odnieść wrażenie, że i oni padli ofiarą jakiejś niewypowiedzianej grozy. Ich postępki to zaledwie wierzchołek góry lodowej – są efektem zbiorowych halucynacji, czystego wyrachowania czy czegoś znacznie gorszego plugawego? Przedwiecznego?

Nawet akty przemocy mają wywołać konkretne efekty, choćby obnażyć naszą hipokryzję. Zabójstwo w obronie własnej lub w obronie swej rodziny rozgrzeszymy bez wahania, podczas gdy rytualny mord, dzięki któremu moglibyśmy ochronić setki istnień, zdaje nam się gwałtem i potworną zbrodnią.

Najsłabszą stroną tekstu jest skłonność autora do przeciągania scen. Spadki napięcia sprawiały, że malało moje zainteresowanie treścią. Pod tym względem Tremblay nie zdołał dorównać Marasco, który po mistrzowsku przykuł moją uwagę na samym początku powieści i dręczył mnie narastającym lękiem aż do ostatnich jej kart. Drobiazgowość opisów również bywała nużąca, a gęsta atmosfera rozmywała się w nich, gubiła się bezpowrotnie. Naturalnie nie atmosfera ma być mocną stroną tej powieści, jednak bardzo mi jej brakowało.

W „Chacie” widać liczne inspiracje literaturą grozy. Motyw osaczenia, zagrożenie zbliżające się stopniowo, aż do punktu kulminacyjnego, gdy nie ma już wyjścia innego niż stawienie czoła potwornej rzeczywistości. Niepewność tego, co postrzegamy zmysłami, niezrozumiała zguba czyhająca w tle. Autor wprawnie posługuje się niedopowiedzeniem, pozwalając czytelnikowi na własną rękę analizować wydarzenia, siejąc mu coraz większy mętlik w głowie.
Mistycyzm i symbolika mają duże znaczenie dla tekstu, który odkrywa kolejne mroczne sekrety, im uważniej go analizujemy, im głębiej szukamy… Przez to wszystko powieści nie da się traktować jak zwyczajnej rozrywki, trzeba rozważać treść na kilku płaszczyznach i czytać między wierszami.

Również zakończenie daje nam pełną swobodę interpretacji. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi i musimy sami spróbować ich sobie udzielić. Zdaję sobie jednak sprawę, że wiele osób może być oburzonych taką formą zamknięcia fabuły.

Mimo wszystko mam ambiwalentny stosunek do całości. Bez napięcia i grozy towarzyszących mi przy lekturze czuję niedosyt. Być może oczekiwałam czegoś innego? „Całopalenie” ustawiło poprzeczkę tak wysoko, że ciężko to będzie teraz przeskoczyć.

Na zakończenie jeszcze pochwała za oprawę wizualną - jest wprost cudowna. Papier dobrej jakości, twarda okładka, ilustracje… Każda książka z logo Vespera to po prostu uczta dla zmysłów.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Vesper. Recenzja powstała dla grupy dyskusyjnej Fantastyka na luzie.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  CHATA NA KRAŃCU ŚWIATA - Paul Tremblay (oprawa twarda)

  CHATA NA KRAŃCU ŚWIATA - Paul Tremblay (oprawa twarda)


  Produkty powiązane

  Product successfully added to the product comparison!