darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

DZIECKO ROSEMARY [wyd.2023] - Ira Levin (oprawa twarda)

9788377313725

Cena sprzedaży:36,00 zł brutto

Cena detaliczna: 59,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2021
AutorIra Levin
TłumaczenieJanusz Ochab
Ilość stron308
format140x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377313725

Opis

"Dziecko Rosemary" to tytuł, który chyba żadnemu fanowi horroru nie jest obcy. Nawet jeśli nie z literackiego pierwowzoru, to z doskonałej, pamiętnej ekranizacji jakiej podjął się Roman Polański. Bardzo wiernej ekranizacji - fabuła filmu niemal co do joty odzwierciedla nie mniej udaną książkę. Napisane w 1968 roku "Dziecko Rosemary" nie bez powodu stało się obiektem zainteresowania Polańskiego. Jest to bowiem obok "Psychozy" Roberta Blocha i "Egzorcysty" Wiliama Petera Blatty'ego chyba najważniejsza powieść grozy tamtych czasów. Napisana surowym, oszczędnym językiem, o doskonale wyważonych proporcjach misternie skonstruowanej fabuły, bazująca na popularnych w latach 60. lękach społecznych, z wiarygodnie skonstruowanymi (choć dla wielu dzisiejszych czytelników irytującymi, ale pamiętajmy kiedy "Dziecko..." powstało) postaciami, stanowi wzór jak wzbudzać niepokój, jak wywoływać delikatne uczucie strachu nie wykorzystując do tego makabrycznych opisów. Klasyk, którego po prostu nie mogło zabraknąć w naszym katalogu - wraz z nowym wydaniem pokusiliśmy się o nowy przekład, którego autorem jest Janusz Ochab, a treść książki uzupełniają ilustracje Krzysztofa Wrońskiego.Lata sześćdziesiąte XX wieku, Nowy Jork. Świeżo upieczone małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse’owie, decydują się na wynajem apartamentu w Bramford, jednej ze starych, luksusowych kamienic, i to mimo złej sławy, z jakiej słynie ten budynek. Szybko zaprzyjaźniają się z sąsiadami, Castevetami, którzy wykazują niezwykłe zainteresowanie młodą parą. Po pewnym czasie Guy, początkujący aktor, dostaje wymarzoną rolę, a zaraz potem para decyduje się na dziecko. Rosemary zachodzi w ciążę podczas suto zakrapianego przyjęcia u Castevetów. Niemal od samego początku dręczą ją koszmary i halucynacje, dokucza jej uporczywy ból brzucha, a wokół niej zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska. Rosemary podejrzewa, że jej sąsiedzi nie są tym, za kogo się podają...

klasykifilmowe

Opinie

Ocena 
2022-05-30

Przeczytana jednym tchem

Z późnego poranka zrobiła się późna noc kiedy przeczytałem "Dziecko Rosemary" od deski do deski przenosząc się na jeden dzień do Nowego Jorku lat 60tych i pełnej narastającego napięcia udręki młodziutkiej Rosemary. Bardzo dobrze spędzony dzień wolny.

 • 1z 1 osób uznało tą opinie za pomocną.
Ocena 
2022-05-15

Choćby miało rogi i kopyta - urodzisz!

"Dziecko Rosemary" to powieść ponadczasowa, opowiadająca o sprawach uniwersalnych. To historia wypełniona uczuciem rozdarcia pomiędzy zaufaniem do najbliższych a podskórnym niepokojem, miłością do jedynego dziecka i strachem w obliczu jego przyszłości. Od pierwszej do ostatniej strony będziemy towarzyszyć Rosemary w jej powolnej drodze ku macierzyństwu, ale też szaleństwu i paranoi.

Wielu czytelników wspomina o tym, że na początku nic się nie dzieje, powieść niczym się nie wyróżnia. Według mnie właśnie tak miało być - życie bohaterki było zwyczajne, nudne, miało uśpić naszą czujność. Dzięki temu trudno nam uwierzyć we wszystkie nasuwające się podejrzenia, złą wolę sąsiadów, lekarza itd. Tutaj groza skrada się po cichu, sprawia, że ostatecznie nie wiemy, co jest dobre a co złe.

Powieść się skończyła, ale nie dała nam odpowiedzi na wszystkie pytania. Czy to źle kochać własne dziecko? Szaleństwem jest próbować je zniszczyć czy utrzymać przy życiu? Czy na pewno wszystkie wydarzenia były prawdziwe czy zgubiliśmy się w umyśle Rosemary?

Polecam "Dziecko Rosemary" każdemu ciekawemu, czym jest klasyka horroru. Warto zapoznać się zarówno z książką jak i z filmem.

 • 1z 1 osób uznało tą opinie za pomocną.
Ocena 
2021-03-26


Powieść „Dziecko Rosemary” na stałe ulokowała sobie miejsce w kanonie grozy. Ponad 50 lat od jej wydania sprawiło, że wśród czytelników (i nie tylko fanów gatunku) uchodzi za historię prekursorską i wybitną. Ira Levin bowiem historię młodego małżeństwa osadził pośród nieustannej niewygody psychicznej stworzonej specjalnie dla czytelnika. Napięcie budowane jest stopniowo, nie ma strachów czy znanych jumpscarów. Jednak Rosemary i Guy otoczeni zostali aurą wyjątkowego niepokoju. Czytelnik cały czas czuje, że zaraz zdarzy się coś złego lecz nie może nic zrobić. Intryga uknuta wokół głównej bohaterki z każdą kolejną stroną zacieśnia się, napięcie rośnie, a osaczenie nabiera tak wielkich rozmiarów że aż ciężko jest oddychać. Z zapartym tchem śledzi się losy Rosemary i jej maleństwa, a w głębi duszy wierzy że wszystko skończy się dobrze. Tutaj autor jednak nie pozostawia złudzeń. To nie jest historia szczęśliwa. Zło tryumfuje, a upadek moralny dokonuje się na oczach czytelnika. Ira Levin wymyka się schematom sprawiając, że nieustanna walka dobra ze złem przybiera zupełnie inny finał.
Mnie jednak nie sam zamysł autora przeraża, a kreacja bohaterów. Rosemary – dobra, uczciwa i oddana. Przepełniona jest bezgraniczną miłością do męża, do tego stopnia że częściej kaja siebie za brak zrozumienia, niż Guya za jego faktyczne czyny. I crème de la crème - największy potwór powieści, czyli Guy. Postać, która napawa mnie tak negatywnymi emocjami, że nie mogę przejść obok niej obojętnie – samolub i narcyz. Człowiek, który bez skrupułów i dosłownie – po trupach dąży do celu. Jednak robi to pod płaszczem troski i miłości. Przerażające są jego fałsz i obłuda, a krótkowzroczność i brak empatii powodują szybsze bicie serca. Kolejny dowód na to, że bać powinniśmy się żywych, a zło czai się wszędzie. To on napawa mnie w tej historii największym strachem.

  Ocena 
  2021-03-22

  Klasyka

  Kultowa powieść o wyznawcach kultu Szatana . Polański wiedział co sfilmować :) .

   Napisz swoją opinię!

   Napisz opinię

   DZIECKO ROSEMARY [wyd.2023] - Ira Levin (oprawa twarda)

   DZIECKO ROSEMARY [wyd.2023] - Ira Levin (oprawa twarda)

   Produkty powiązane

   Product successfully added to the product comparison!