darmowa dostawa od 300 zł
Darmowa dostawa już od 200 zł
14 dni za zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja Bezpieczeństwa
Gwarancja Bezpieczeństwa
25 lat doświadczenia
25 lat doświadczenia

Egzorcysta - William Peter Blatty (oprawa twarda)

9788377312629

Cena sprzedaży:33,00 zł brutto

Cena detaliczna: 54,90 zł

Wydawnictwo Vesper

Więcej informacji

wydawnictwoVesper
Rok wydania2019
AutorWilliam Peter Blatty
TłumaczenieDagmara Chojnacka, Jan Kałuża
Ilość stron356
format135x205 mm
oprawatwarda
EAN9788377312629

Opis

„Pamiętam, jak strasznie się bałam, kiedy kończyłam przepisywać na maszynie manuskrypt naszego z Jankiem Kałużą pierwszego przekładu Egzorcysty. Minęło prawie czterdzieści lat, a ja pracując teraz nad nową, poszerzoną wersją, bałam się jeszcze bardziej... To jest naprawdę horror wszech czasów!”.
– Dagmara Chojnacka, współautorka przekładu


Georgetown w Ameryce, lata 70. XX wieku, dwunastoletnia Regan bawi się spirytystyczną tabliczką ouija. Nawiązuje kontakt z bytem przedstawiającym się jako Kapitan Howdy. Wkrótce w jej otoczeniu dochodzi do paranormalnych zjawisk, a dziewczynka przejawia objawy opętania. Zaniepokojona drastycznymi zmianami w zachowaniu córki oraz niewytłumaczalnymi zdarzeniami Chris MacNeil, uwielbiana gwiazda filmowa, zabiera Regan do lekarza. Ponieważ ani ten, ani kolejni lekarze niczego nie potrafią ustalić, zdesperowana Chris prosi o pomoc znajomego duchownego, przechodzącego poważny kryzys wiary młodego ojca Damiena Karrasa. Ten podejmuje się odprawienia egzorcyzmów. Pomocy udziela mu doświadczony, schorowany ojciec Lankester Merrin, dla którego spotkanie z demonem okazuje się nie być pierwsze. Rozpoczyna się walka o uwolnienie dziewczynki z rąk demona…
Na podstawie powieści powstał wielokrotnie nagradzany (między innymi dwoma statuetkami Akademii Filmowej) jeden z najbardziej szokujących obrazów w historii, kultowy dziś film w reżyserii Williama Friedkina.

Opinie

Ocena 
2022-02-01

Dobrego złe początki

Egzorcysta od początku zdawał mi się tytułem oklepanym. Widząc go, czułem to, co czuje człowiek, gdy na pytanie „Jaki film akcji byś polecił?” – dostawał odpowiedź: Szklaną Pułapkę albo Terminatora. No coś Ty, świetna rekomendacja, pierwsze słyszę! Ciekawe o cóż może się rozchodzić w tych filmach!

I choć miałem od samego początku twardo wbite już w korę mózgową oczekiwania oraz nieśmiało wspinające się po ich nogach pierwsze kłącza opinii, ostatecznie skuszony pięknym wydaniem Vespera, padłem po raz kolejny ofiarą swej chciwości i tak też do mego koszyka zawędrował właśnie Egzorcysta.

Historię porównać można kompozycją do paczki chipsów. Ilekroć się do niej sięga ręką, czy to są paprykowe, czy cebulowe, czy jeszcze jakieś inne, zawsze ma się nadzieję, że wyciągnie się takiego, w którego przyprawa wessała się niczym studentka pierwszego roku turystyki w 20 lat starszego mężczyznę podjeżdżającego pod klub samochodem, który można by już uznać za prestiżowy. Jak wspomniałem, taka jest właśnie ta historia. Każdy dobrze wie, po co po ową książkę sięga. A mimo to, musimy, no nie ma rady, przebrnąć przez tło nakreślające nam scenę zdarzeń. I tło to jest napisane dobrze, ale jednak, poznawanie go irytowało mnie. W stopniu znacznym. Momentami ciągnęło się zbyt długo, poza tym zapoczątkowanych zostało kilka wątków, które w połowie zostały, zdaje się, porzucone, gdyż sam autor najwyraźniej doszedł do wniosku, że w gruncie rzeczy nie mają one znaczenia i są bezsensownym zapychaczem. Przykład? Wątek męża Chris oraz niedoszłego jej reżyserowania. Żaden nie został rozwinięty i żaden właściwie nic nie wniósł. Mogło by się zdawać, że autor poszedł tu drogą, którą określił Lovecraft – drogą niedomówień i niedomykania wątków, by czytelnik trwał w niepewnych domysłach, by sam on mógł wówczas budować w sobie narastające napięcie, kierując myśli ku temu obrotowi spraw, którego najbardziej się obawiał. Dwie rzeczy są tutaj pewne: po pierwsze – nie potrzebował tego typu zabiegów, po drugie – to na pewno nie ten chips, którego chcielibyśmy ujrzeć w uchwycie naszych palców!

Tym, na co każdy liczył, były sceny związane z samym opętaniem oraz sama końcowa kulminacja. I przyznam, że mój głód został zaspokojony, zarówno przebieg choroby Reagan, próby szukania ratunku przez matkę, jak i najciekawsze dla mnie interakcje z demonem, napisane zostały bardzo dobrze. Książka przywarła do moich dłoni i nie pozwalała się na długo odkładać, lekturę zakończyłem w rekordowym dla mnie czasie czterech dni (a nałogowym czytaczem nie jestem, mam inne, bardziej czasochłonne uzależnienia, które muszę karmić).

Nie lubię postępować szablonowo, jednak muszę pójść za stadem i przyznać tej pozycji najwyższą notę. Po części za to, że to dzieło swym wykonaniem na nie zapracowało, po części za to, że coraz mniej w dzisiejszych czasach literatury grozy, która z grozą ma cokolwiek wspólnego. Zwłaszcza w ubogiej nawet już literacko Polsce.

PS: Duża, szósta gwiazdka za postać Karrasa, bardzo przypadła mi do gustu, zwłaszcza dzięki kontrastowi, który nastał po wprowadzeniu zidiociałego Dyera.

  Ocena 
  2021-05-23

  O wiele lepsza od filmu

  Książka daje nam okazje do zapoznania się z różnymi szczegółami których zabrakło w filmie. A szkoda bo są one dość istotne. Na szczęście w potrzebie pojawia się wydawnictwo Vesper :) książkę czyta się błyskawicznie. Polecam gorąco

   Ocena 
   2019-11-09

   Egzorcysta

   Jedna z najlepszych powieści jakie przeczytałam w tym roku. Bardzo wiernie i przerażająco opowiedziana historia rodziny , która zmaga się z demonem w ciele dziewczynki. Polecam bardzo gorąco nie tylko sympatykom horroru.

    Napisz swoją opinię!

    Napisz opinię

    Egzorcysta - William Peter Blatty (oprawa twarda)

    Egzorcysta - William Peter Blatty (oprawa twarda)

    Produkty powiązane

    Product successfully added to the product comparison!